اشتراک گذاری

آموزش تميز كردن كولر گازي

در فصل های گرم سال، کولر گازی تبدیل به محبوب ترین وسیله برقی خانه ما می شود. اما نیاز به سرویس و نگهداری کولر گازی امری انکارناپذیر است. به مرور زمان فیلترها با گرد و غبار کثیف می شوند و فشار زیادی را به کولرگازی وارد می کنند. همچنین هوایی که به درون فضای خانه شما دمیده می شود همراه با آلودگی خواهد بود. از همین رو تميز كردن كولر گازي با توجه به گرد و غبار این سال های اخیر امری حیاتی است. فرآیند تمیز کردن کولر گازی بطور کلی در تمامی مدلها شبیه به هم است. ما هم در این جا مراحل کلی تمیز کردن کولر گازی شارپ را به شما توضیح می دهیم.

نحوه تمیز کردن کولر گازی شارپ

به طور کلی تميز كردن كولر گازي Sharp، بیشتر در تمیز کردن فیلترها و کویل موجود در اسپیلت خلاصه می شود. زیرا این دو بخش بیشترین میزان آلودگی را به خود جذب می کنند. شما برای شستشوی کولر گازی خود به جارو برقی، یک دمنده باد معمولی، آب، صابون ملایم، فوم بدون آب و در صورت امکان اسپری ضد باکتری و ضد قارچ مخصوص شستشوی کولر گازی نیاز خواهید داشت. سپس با استفاده از این وسایل مراحل زیر را دنبال کنید تا در نهایت موفق به تميز كردن كولر گازي منزل خود شوید.

تمیز کردن کولر گازی

گام اول: خشک کردن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی شما روشن بوده است، به احتمال زیاد آب و رطوبت در آن وجود دارد. پیش از آن که شروع به تميز كردن كولر گازي خود کنید، باید رطوبت و آب موجود در آن را خشک کنید. برای این کار، به مدت 30 تا 40 دقیقه، کولر گازی را در حالت پنکه (Fan Mode) قرار دهید. در این حالت کمپرسور روشن نمی شود و صرفاً هوا جا به جا می شود.

گام دوم: قطع کردن جریان برق، قبل از شستشوی كولر گازي

به عنوان یک قانون کلی، قبل از تمیز کردن هر گونه وسیله برقی، باید جریان برق را در آن وسیله قطع کرد. در رابطه با تميز كردن كولر گازي نیز پیش از باز کردن و تمیز کردن آن مطمئن شوید که جریان برق آن از تابلو برق و یا فیوز کاملا قطع شده و دو شاخه آن از پریز کشیده شده است.

گام سوم: پوشاندن قسمت داخلی کولر گازی (اسپلیت)

به منظور تميز كردن كولر گازي، بعد از قطع کردن جریان برق، یک کیسه بزرگ زباله و یا کیسه مخصوص شستشوی کولر گازی را بدور قسمت داخل خانه کولر گازی یا همان اسپیلت بکشید تا زباله ها و گرد غبار خارج شده به داخل آن بریزد.

گام چهارم: جدا سازی پنل جلو کولر گازی

در تمامی مدل ها، کل پنل جلو (قاب رویی) و یا قسمتی از پنل جلوی کولر کولر گازی شما قابل جدا شدن است. ممکن است این پنل با گیره (خار) و یا با پیچ به شاسی متصل باشد. به منظور تميز كردن كولر گازي، در باز کردن پنل کولر گازی دقت کنید و صبور باشید. بعد از جدا کردن پنل، قطعات مستطیل شکل و بلندی پیش روی شما قرار دارند که در اصل فیلترها هستند.

گام پنجم: شستشوی فیلتر هوا در کولر گازی

فیلتر هوا با استفاده از چند خار و یا گیره به دستگاه شما متصل شده است. با فشار دادن آنها، فیلتر هوا را از کولر گازی خود جدا کنید. فیلتر یکی از مراکز تجمع آلودگی است. با استفاده از یک جارو برقی و یا یک بورس نرم با احتیاط فیلتر هوای کولر گازی را تمیز کنید. در صورتی که چربی و جرم شدید به آنها چسبیده با استفاده از مایع شوینده مناسب، برای مثال یک صابون ملایم و اسفنج همراه با آب سرد فیلتر را بشویید. فیلتر را بخوبی آب کشی کنید و در هوای باز و به دور از نور خورشید کاملا خشک کنید. این اصلی ترین مرحله پاکسازی در پروسه تميز كردن كولر گازي است.


گام ششم در تمیز کردن کولر گازی شارپ : تمیز کردن فیلتر های ضد باکتری

در  برخی از مدل های کولر گازی، علاوه بر فیلتر های هوا، فیلترهای ضد باکتری نیز وجود دارند. شستن این فیلترها در تميز كردن كولر گازي ضروری است. همانند فیلتر هوا، آنها را بشویید و در هوای باز و به دور از نور آفتاب خشک کنید. هم چنین می توانید از یک شوینده ضد باکتری مخصوص کولر گازی برای شستن فیلتر و فضای داخلی کولر و خوش بو کردن آن استفاده کنید.

شستشوی کولر گازی

گام هفتم: پاک کردن پره های باد خنک

با جداسازی فیلترها، تیغه های فلزی ای را مشاهده خواهید کرد که پره های باد خنک نام دارد. با استفاده از یک دمنده باد ، پره های باد خنک را از گرد و غبار تمیز کنید. مراقب باشید که به صفحه های فلزی دست نزنید. تمیز کردن پره های باد خنک، تاثیر مثبتی بر عملکرد خنک کنندگی کولر خواهد داشت. هم چنین با یک شوینده ضد باکتری مخصوص کولر گازی، این تیغه را به آرامی مرطوب کنید تا بعد از تميز كردن كولر گازي، فضای خانه را خوش بو کند.

گام هشتم: پاک کردن کویل کولر گازی

در این مرحله حساس تميز كردن كولر گازي، فن کویل ها در قسمت مرکزی کولر شما قرار دارند و تقریبا شبیه رادیاتور ماشین هستند که در داخل آنها لوله های گردی در طول کولر قرار دارند. فوم بدون آب مخصوص شستشوی کویل را بر روی کویل اسپری کنید. بعد از 20 تا 30 دقیقه، با یک دستمال و با احتیاط فوم را پاک کنید.

گام نهم: نصب مجدد فیلترها

در مرحله بعدی از تميز كردن كولر گازي، قبل از نصب مجدد فیلترها مطمئن شوید که کاملاً خشک شده اند. برای اطمینان هر گونه رطوبت را با استفاده از یک دستمال از  بین ببرید. سپس آنها را جا بزنید. برای این کار نباید با دشواری مواجه شوید.