اشتراک گذاری

طول عمر دستگاه کپی چقدر است؟

آیا می دانید طول عمر دستگاه کپی چقدر است؟ دستگاه های کپی، بسته به مدل و ظرفیت شان، عمر کاری مشخصی دارند. با نزدیک شدن به پایان عمر کاری دستگاه، کیفیت کاری آن نیز کاهش پیدا کرده و گاها دچار مشکلاتی نیز می شود. بنابراین بسیار مهم است که ضمن اطلاع از طول عمر دستگاه کپی، پیش از شروع روند فرسایشی، آن را تعویض کنید. همچنین اگر قصد خرید دستگاه فتوکپی دسته دوم داشته باشید، باید بتوانید عمر آن را تشخیص دهید. در ادامه مقاله امروز نمایندگی شارپ سرویس، معیارهای تاثیرگذار بر عمر دستگاه فتوکپی را معرفی می کنیم. همچنین به شما آموزش می دهیم که چطور عمر دستگاه را افزایش دهید.

طول عمر دستگاه کپی

عوامل موثر در طول عمر دستگاه کپی

مدل دستگاه کپی

یکی از معیارهای مهمی که در ماندگاری دستگاه کپی موثر است، مدل دستگاه است. معمولا دستگاه های فتوکپی غول آسا و چند کاره ی بزرگ، به گونه ای طراحی می شوند که مدت زمان زیادی کار کنند. مقاومت بدنه این مدل ها بسیار بالاست و از نظر ظرفیت کاری هم جایگاه مناسبی دارند. دستگاه های کوچک تر اما در مقایسه با این مدل ها، از طول عمر کمتری برخوردار هستند.

ظرفیت دستگاه کپی

دومین عامل تعیین کننده طول عمر دستگاه کپی، ظرفیت آن است. بسته به نوع کاربری (اداری، خانگی، صنعتی و …) ظرفیت مشخصی برای دستگاه های فتوکپی تعیین می شود. اگر بیش از ظرفیت تعیین شده از فتوکپی کار بکشید، طول عمر آن کاهش پیدا می کند.

نحوه ی تعمیر دستگاه کپی

کیفیت تعمیر دستگاه کپی در طول عمر و دوام آن تاثیرگذار است. تعمیرات اشتباه و استفاده از قطعات بی کیفیت، عمر دستگاه را کاهش می دهد. در مقابل، اگر تعمیر دستگاه کپی شارپ به درستی انجام شده و قطعات یدکی آن اورجینال باشند، می توان تا مدتها بدون ایراد با آن کار کرد.

نوع کاغذهای انتخابی برای چاپ اسناد

نوع کاغذهایی که درون سینی کپی قرار می گیرند، تاثیر بسزایی در طول عمر دستگاه کپی دارد. کاغذهای مصرفی دستگاه کپی باید کاملا استاندارد باشند تا اجزای مختلف دستگاه همچون فیوزینگ، درام و کاغذکش، با اختلالات فنی و سخت افزاری مواجه نشوند.

محل نصب دستگاه فتوکپی

دستگاه کپی باید به دور از تابش مستقیم نور آفتاب و منابع حرارتی نصب شود. همچنین بهتر است فتوکپی را در محلی خلوت و کم تردد نصب کنید تا رفت و آمدها موجب آسیب دیدگی آن نشوند. مراقب رطوبت باشید و به هیچ وجه اجازه ندهید که رطوبت و مایعات به داخل دستگاه نفوذ پیدا کنند. برای افزایش طول عمر دستگاه کپی، از محافظ های برق استاندارد استفاده کنید.

استفاده و نگهداری درست

طول عمر دستگاه کپی، علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، به طرز استفاده از آن هم بستگی دارد. تنها با استفاده درست و نگهداری اصولی، می توانید عمر دستگاه فتوکپی را تا چند سال افزایش دهید. دستگاه کپی باید هر چند وقت یک بار سرویس شود. به این معنی که قطعات و بخش های مختلف آن باید به صورت دقیق بررسی شده و در صورت نیاز، ترمیم یا تعویض شوند. بهتر است پس از چند ساعت کار مداوم، دستگاه را خاموش کنید تا استراحت کند. از شارژ و تعویض کارتریج در زمان مناسب هم غافل نشوید. مواد مصرفی و کاغذ مورد استفاده را نیز از با کیفیت ترین مواد انتخاب کنید تا عمر کاری دستگاه افزایش یافته و بهره وری آن نیز بیشتر شود.

افزایش عمر دستگاه کپی با چند اقدام ساده

برای افزایش طول عمر دستگاه کپی، کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • دمای محل قرار گیری فتوکپی را به گونه ای تنظیم کنید که با ساختار این دستگاه همخوانی داشته داشته و بیشتر یا کمتر از استاندارد نباشد.
  • دمای استاندارد محل قرار گیری دستگاه کپی 20 تا 25 درجه سانتی گراد و سطح رطوبت آن بین 30 تا 70 درصد باشد.
  • در صورت نیاز به جابجایی کارتریج، آن را به صورت افقی حمل کنید.
  • وقتی دستگاه در حال کار است، درب آن را باز نکنید.
  • بهتر است پریز برق دستگاه کپی، با پریز دیگر دستگاه ها مشترک نباشد.
  • نوع کاغذ را در دستگاه کپی تعریف کنید تا عملکرد بهتری داشته باشد.
  • از برگه های دارای منگنه یا چسب در دستگاه فتوکپی استفاده نکنید.
  • برای افزایش طول عمر دستگاه کپی، حتما ظرفیت آن را در نظر گرفته و بیشتر از ظرفیت دستگاه، از آن کار نکشید.