اشتراک گذاری

علت قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ چیست؟

آیا شما هم با مشکل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ مواجه شده اید و به دنبال دلیل اصلی این مشکل می گردید؟ درواقع بروز این مشکل دلایل مختلفی دارد از کثیف شدن دستگاه کپی شارپ گرفته تا بهم ریختن تنظیمات رنگ دستگاه کپی، پخش شدن اتفاقی جوهر روی برگه، بهم ریختن تنظیمات وضوح تصویر و … . ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با دلایل بهم ریختن رنگ در دستگاه کپی آشنا شوید و مشکل اصلی دستگاه کپی خود را پیدا کنید.

علت قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ و راهکارهای رفع آن

بررسی دلایل قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ

  • کثیف شدن دستگاه کپی

یکی از مهم ترین نکاتی که رعایت آن موجب حفظ کیفیت دستگاه کپی می شود، تمیز نگه داشتن دستگاه کپی است؛ چراکه اکثر اوقات وجود گرد و غبار بر روی قطعات دستگاه کپی به ویژه درام و بلید آن موجب قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ می شود. به همین دلیل همیشه توصیه می شود به سرویس دوره ای دستگاه کپی اهمیت بدهید. شما می توانید برای سرویس دستگاه فتوکپی و تمیز کردن آن از دستمال نرم، بدون پرز و مایع شیشه پاک کن استفاده کنید؛ به گونه ای که کمی از مایع شیشه پاک کن را بر روی دستمال اسپری کنید و گرد و غبار موجود بر روی شیشه کپی یا سایر قطعات دستگاه را پاک کنید.

اما اگر تونر کارتریج را به تازگی تعویض کرده اید برای تمیز کردن کابین دستگاه نباید از مواد تمیز کننده که حاوی مقادیر زیاد الکل، حلال یا سایر مواد قوی هستند استفاده کنید؛ چراکه کابین دستگاه کپی دچار آسیب دیدگی می شود. برای تمیز کردن دستگاه در این حالت تنها باید از دستمالی که با آب مرطوب شده است استفاده کنید. بدنه دستگاه را هم با پارچه نرم و بدون پرز پاک کنید. اگر تصمیم دارید داخل دستگاه کپی را که ممکن است ذرات کاغذ، تونر یا گرد و غبار در آن باقی مانده باشد را تمیز کنید، اول از همه باید دستگاه فتوکپی را خاموش و سیم آن را از برق جدا کنید، سپس صبر کنید خنک شود تا بتوانید کارتریج دستگاه را باز کنید و تونر آن را بیرون بیاورید و سپس آن را تمیز کنید.

  • بهم ریختن تنظیمات رنگ دستگاه کپی

یکی دیگر از دلایلی که در قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ دست دارد، تنظیم اشتباه و یا بهم ریختن تنظیمات رنگ دستگاه کپی است؛ به همین دلیل توصیه می شود قبل از اینکه با دستگاه کپی، اقدام به کپی گرفتن کنید، بر حسب نوع کپی که می ‌‌خواهید بگیرید، تنظیمات رنگ دستگاه کپی خود را با دقت بالایی بررسی کنید.

اگر نمی دانید چطور باید تنظیمات رنگ دستگاه کپی را به درستی انجام دهید بهترین راه این است که بعد از وارد شدن به بخش تنطیمات دستگاه کپی، تنظیم رنگ ‌‌های دستگاه را به حالت پیش فرض آن برگردانید. اینگونه خود دستگاه تنظیمات رنگ را با برگرداندن به حالت پیش فرض به شکل صحیحی درست کرده و مشکل بهم ریختگی رنگ ها در دستگاه کپی برطرف خواهد شد.

  • پخش شدن اتفاقی جوهر روی برگه

پرینترهای جوهرافشان به ‌وسیله رنگدانه ‌ها و جوهر های رنگی که هر دو بر پایه آب کار می کنند، پروسه چاپ را انجام می دهند. گاهی اوقات ممکن است جوهر به ‌صورت اتفاقی روی کاغذ پخش شود که همین مسئله موجب قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ می شود.

اما اکثر اوقات استفاده از کاغذهای مرطوب در دستگاه کپی باعث می شود ذرات جوهر بر روی برگه پخش شوند. البته بهتر است برای پیشگیری از پخش شدن اتفاقی جوهر روی برگه از جوهرهای با کیفیت استفاده کنید تا در اثر عوامل خارجی جوهر روی کاغذ پخش نشود. علاوه بر این می‌توانید برای جلوگیری از پخش شدن جوهر روی کاغذ از تثبیت کننده ‌های جوهر استفاده کنید.

  • بهم ریختن تنظیمات وضوح چاپ دستگاه کپی

و اما آخرین دلیلی که در قاطی شدن رنگ ها در دستگاه کپی شارپ دست دارد، بهم ریختن تنظیمات وضوح چاپ است. اما از کجا می توان فهمید که تنظیمات وضوح چاپ دستگاه کپی بهم ریخته است؟

درواقع اگر تمام سطح یک صفحه کپی شده بهم ریخته باشد، در این صورت می توان فهمید که تنظیمات وضوح چاپ بهم ریخته است. اگر دستگاه کپی شما نیز دچار چنین مشکلی شده است برای تنظیم وضوح چاپ آن می توانید وارد بخش کنترل پنل دستگاه کپی شوید، سپس به بخش افزایش و تنظیم کیفیت کپی بروید و بعد وضوح چاپ دستگاه را تنظیم کنید.