اشتراک گذاری

دلیل سرد نکردن یخچال شارپ چیست؟

یکی از مشکلات نگران کننده ای که برای اکثر کاربران یخچال فریزر به وجود می آید، سرد نکردن یخچال است. این مشکل زمانی نگران کننده تر خواهد شد که کاربر نداند، منشا اصلی آن کجاست و چگونه باید آن را برطرف کند؛ به همین دلیل تصمیم داریم شما را با دلایلی که در بروز این مشکل دست دارند، آشنا کنیم. گاهی اوقات یکسری دلایل ساده و پیش پا افتاده مانند تنظیم نبودن دمای یخچال یا بسته شدن دریچه ها و فن های یخچال توسط مواد غذایی حجیم در یخچال و … موجب سرد نکردن یخچال می شوند؛ اما گاهی اوقات هم مواردی که در این مشکل دست دارند خیلی جدی تر هستند و نیاز به عیب یابی دقیق یخچال توسط تکنسین های نمایندگی تعمیرات یخچال شارپ دارند. در ادامه شما را با تک تک این دلایل آشنا خواهیم کرد.

بررسی دلایل سرد نکردن یخچال شارپ

  • تنظیم نبودن دمای یخچال

یکی از مهم ترین و البته رایج ترین دلایلی که اکثر اوقات در سرد نکردن یخچال شارپ دست دارد، تنظیم نبودن دمای یخچال است. درصورتی که از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می کنید، می توانید از ترموستات ولومی برای تنظیم کردن دمای یخچال استفاده کنید؛ اما اگر از یخچال های جدید استفاده می کنید باید از کلیدها و صفحه دیجیتال برای تنظیم دمای یخچال استفاده کنید. اگر با نحوه تنظیم کردن دمای یخچال آشنایی ندارید، می توانید از دفترچه راهنمای آن کمک بگیرید اگر دفترچه راهنمای یخچال در دسترستان نیست می توانید با نمایندگی یخچال شارپ تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز شما را راهنمایی کنند. 

  • وجود مانع در مقابل دریچه های هوا و فن های یخچال

گاهی اوقات بسته های بزرگ مواد غذایی موجب سرد نکردن یخچال شارپ می شوند؛ چراکه در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوا و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. زمانی که بسته های حجیم مواد غذایی در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار می گیرند، گردش هوا در یخچال به درستی انجام نمی شود و باعث می شود هوای داخل یخچال یکنواخت نباشد. با این وجود مطمئن شوید، بسته های مواد غذایی که در یخچال قرار داده اید، جلوی گردش هوا توسط فن ها و دریچه های یخچال را نگرفته باشند. 

سرد نکردن یخچال
  • خراب شدن قفل یا لاستیک درب یخچال

دو مورد ساده دیگر که می تواند در سرد نکردن یخچال شارپ دست داشته باشد، خراب شدن قفل یا لاستیک درب یخچال است؛ چراکه به مشکل خوردن قفل یا لاستیک درب یخچال موجب می شود که درب یخچال به خوبی بسته نشود؛ به همین دلیل هوای خنک داخل یخچال از محفظه آن خارج شده و هوای گرم محیط بیرون وارد آن می شود. از این رو پیشنهاد می شود که لاستیک درب یخچال را کاملا چک کنید و مطمئن شوید که لاستیک این دستگاه پاره یا شل نشده باشد یا اینکه از درب یخچال جدا نشده باشد. غیر از اینکه بروز مشکل برای لاستیک درب یخچال موجب سرد نکردن این دستگاه می  شود، موجب برفک زدن یخچال نیز می شود. توجه داشته باشید درصورتی که لاستیک درب یخچال شما پاره شده باشد راهی جز تعویض آن وجود ندارد. 

  • معیوب شدن رله استارت کمپرسور یا کمپرسور یخچال

اگر هیچ یک از مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم دلیل اصلی سرد نکردن یخچال شارپ نباشند، احتمال دارد معیوب بودن مهم ترین قطعه یخچال یعنی کمپرسور آن در بروز این مشکل نقش داشته باشد. کمپرسور همان موتور یخچال است که گاز مبرد را فشرده کرده و آن را به داخل کویل ها یعنی همان لوله هایی که پشت یخچال قرار دارند، پمپاژ می کند؛ به همین دلیل کمپرسور یخچال مهم ترین قطعه این دستگاه به شمار می رود که معیوب شدن آن موجب می شود که مشکل سرد نکردن یخچال به وجود بیاید.

البته گاهی اوقات مشکل از رله استارت کمپرسور است. از این رو تکنسین های نمایندگی تعمیرات یخچال شارپ، درصورتی که مشکل از کمپرسور باشد ابتدا رله استارت کمپرسور یخچال را تعویض می کنند چراکه این قطعه ارزان تر است. اما اگر با این کار مشکل یخچال برطرف نشد به تعمیر یا تعویض کمپرسور یخچال می پردازند. 

  • خالی شدن گاز یخچال

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که در بروز مشکل سرد نکردن یخچال شارپ دست دارد، خالی شدن گاز یخچال است؛ چراکه گاز یخچال وظیفه دارد تا فضای داخل یخچال را خنک کند. با این وجود اگر گاز یخچال خالی شود دیگر داخل یخچال خنک نخواهد بود. عوامل متعددی هستند که در خالی شدن گاز یخچال دست دارند از بروز نشتی در مسیر لوله های یخچال یا کمپرسور، پوسیدگی لوله های فلزی پشت یخچال، سوراخ شدن لوله های اواپراتور، خراب شدن شیر والف و … . اگر خالی شدن گاز یخچال در سرد نکردن این دستگاه نقش داشته باشد تنها راه برطرف کردن این مشکل شارژ گاز یخچال است.