اشتراک گذاری

تعمیر دمپر یخچال شارپ

پیش از پرداختن به تعمیر دمپر یخچال شارپ بد نیست نگاهی به ساختار، عملکرد و جایگاه این قطعه در یخچال داشته باشیم. دمپر یخچال متشکل از یک موتور کوچک و چند پره است. محل قرارگیری این قطعه معمولاً عقب یخچال و در بخش بالایی قسمت داخلی است. وظیفه دمپر آن است که سرما و برودت موجود در فریزر را به داخل یخچال انتقال دهد و بدین واسطه از فاسد شدن مواد غذایی داخل یخچال جلوگیری کند.

به این صورت که هر وقت دمای یخچال بالا برود، فرمانی توسط برد الکتریکی به دمپر داده می‌شود تا دریچه انتقال دهنده هوای سرد را باز کند. با باز شدن این دریچه سرمای موجود در فریزر، توسط یک فن که در فریزر نصب شده از طریق مجرای هوا و دریچه دمپر به درون یخچال انتقال داده می‌شود.

خوشبختانه خرابی دمپر در قیاس با سایر اشکالات مرتبط با این دستگاه، مشکل حادی به شمار نمی‌آید و با اندک دستکاری یخچال قابل رفع است. در بخش زیر روش تعمیر دمپر یخجال sharp آموزش داده خواهد شد. در صورت عدم داشتن مهارت در انجام این کار، توصیه می‌شود سرویس‌های مرتبط با این بخش از دستگاه را به کارشناسان و متخصصان حوزه تعمیر یخچال  توشیبا بسپارید.

تعمیر دمپر یخچال شارپ

ابزار لازم جهت تعمیر و تعویض دمپر یخچال شارپ

در صورت اطمینان از خرابی دمپر و عدم امکان تعمیر آن توصیه می‌شود، دمپر جدید خود را از فروشگاه‌های مجاز تهیه نمایید. تهیه دمپر از فروشگاه‌ها و نمایندگی‌های مجاز تعمیرات لوازم خانگی شما را از اورجینال بودن قطعه و باکیفیت بودن آن مطمئن خواهد ساخت. توجه داشته باشید که در برای تهیه دمپر توجه به مدل و نوع یخچال اهمیت ویژه‌ای دارد.

بنابراین پس از مراجعه جهت خرید دمپر، مدل یخچال سازنده، و سال تولید آنرا یادداشت نمایید. بعلاوه از برچسب اطلاعات که معمولا در پشت یخچال یا داخل قرار دارد عکسی تهیه کنید و یا آنها را در برگی بنویسید. این کار کمک می‌کند تا دمپر خریداری شده کاملاً مطابق با نمونه قبلی و سازگار با اطلاعات فنی یخچال باشد. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در نمایندگی شارپ تماس گرفته و اطلاعات لازم جهت تعمیر دمپر یخچال شارپ را دریافت نمایید.

این مقاله نکات جالب و جدیدی را شرح می دهد :یخچال فریزر Sharp FSD910WH5

 آموزش تعمیر دمپر یخچال شارپ

در صورتی که مراحل عیب‌یابی یخچال را انجام داده‌اید و از بروز خرابی در دمپر یخچال خود مطمئن شده‌اید، می‌توانید با دنبال کردن دستورالعمل درج شده در بخش زیر کار تعویض دمپر را بدون نیاز به حضور کارشناس تعمیر یخچال انجام دهید. (نکته: در صورتی که مهارت و دانش این کار ندارید اکیداً توصیه می‌شود از دستکاری یخچال خودداری کرده و تعمیر دمپر یخچال شارپ را به کارشناسان تعمیر بسپارید).

1.خالی کردن اطراف یخچال شارپ:

 داخل و اطراف یخچال را خالی کنید تا جا برای کار کردن داشته باشید.

2.برداشتن درپوش دمپر یخچال شارپ:

در عقب یخچال، یک درپوش یا پنل وجود دارد. از طریق این پنل و درپوش می‌توان به دمپر دسترسی پیدا کرد. در صورتی که درپوس با کلیپس نگه داشته شده است کلیپس را با دست بردارید. در صورتی که درپوش با پیچ سفت شده است برای باز کردن آن از پیچ‌گوشتی چهارسو مخصوص استفاده کنید.

3.بررسی کردن داخل درپوش:

داخل درپوش را بررسی کنید و از نبود جسم خارجی مزاحم در آن مطمئن شوید. گاه جسمی مانند تسمه یا فوم ها بین پره ها یا موتور گیر می‌کند و مانع از گردش هوا در داخل یخچال می‌گردد.

4.خارج کردن دمپر قدیمی:

موتور دمپر قدیمی داخل باکس دمپر را پیدا کرده و در آورید. آن را داخل یک پاکت پلاستیک زیپ‌دار قرار دهی

5.تعویض دمپر یخچال شارپ:

عقب یخچال را باز کرده و واحد دمپر را باز کنید. درپوش را باز نمایید و موتور دمپر را روی دنده قبلی جا دهید. با انگشت‌تان آنرا بچرخانید تا ببینید که دمپر سرجایش است. از جاگیری درست و صحیح موتور دمپر و پره ها مطمئن شوید.

6.بستن واحد و تنظیم دما واحد:

واحد دمپر را در یخچال شارپ ببندید و تنظیمات دمایی را روی حالت نرمال قرار دهید.

7.قرار دادن موادغذایی در یخچال:

مواد غذایی را سرجایشان در داخل یخچال برگردانید.

تعمیرات یخچال شارپ

این مرحله از تعمیر دمپر یخچال شارپ اختصاص به بررسی واحد دمپر دارد. پس از قرار دادن موادغذایی در یخچال اجازه دهید تا یخچال چند ساعت کار کند. پس از چند ساعت مجدداً یخچال را بررسی کنید و از مناسب بودن میزان خنکی دستگاه مطمئن شوید. در صورت تداوم اشکال در دمپر یخچال، جهت بررسی دستگاه و تعمیر مشکل با یکی از نمایندگی های مجاز تعمیر لوازم خانگی شارپ تماس بگیرید.