اشتراک گذاری

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

کولرهای گازی به عنوان دستگاه هایی که آب و هوا مدام در آن ها جریان دارند، می توانند محل تجمع رسوبات و گرد و خاک باشند. عدم رسیدگی به این دستگاه ها می تواند باعث آسیب دیدن آن ها، مصرف بیش از حد انرژی و تحریک افراد مبتلا به آلرژی شود. به همین دلیل، در این مطلب نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی را در کنار هم مرور خواهیم کرد.

اگر قبلا پوشال کولرهای آبی را شسته یا آن ها را تعویض کرده باشید، قطعا تمیز یا تعویض کردن فیلتر کولر گازی نیز برای شما دشوار نیست.

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

نکات ضروری پیش از تمیز کردن فیلتر کولر گازی

اگر مدت زیادی است که از کولر استفاده می کنید و فیلتر آن را تمیز نکرده اید، پیشنهاد می کنیم یک زیر انداز پایین دیواری که کولر روی آن نصب شده پهن کنید. چون ممکن است گرد و خاک فیلترها هنگام خارج کردن شان روی زمین بریزد و محیط را آلوده کند.

همچنین از صندلی یا چهارپایه ای استفاده کنید که شما را بر کولر مسلط کند. عدم تسلط بر کولر ممکن است باعث آسیب دیدن پنل خارجی یا فیلتر شود.

برای تمیز کردن فیلتر روزی را انتخاب کنید که خاموش بودن کولر باعث ناراحتی شما نشود. چون کولر را باید طی مراحل خارج کردن تا نصب دوباره فیلترها خاموش نگه دارید. علاوه براین حتما دو شاخه آن را نیز از  برق بکشید.

برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی یا تعویض کردن آن مراحل زیر را دنبال کنید:

1. پنل کولر را باز کنید:

برای دسترسی به فیلتر کولر باید پنل جلویی آن را باز کنید. اکثر کولرهای گازی دو فرو رفتگی در چپ و راست دستگاه دارند که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی پنل را باز کنید. اگر دستگاه شما متفاوت است یا به راحتی باز نمی شود، حتما دفترچه راهنمای آن را بررسی کنید.

2. فیلترها را خارج کنید:

بعد از باز کردن پنل می توانید ببینید تمیز کردن فیلتر کولر گازی ضروری است یا نه. برخی از شرکت ها در طرفین فیلترها قفلی قرار می دهند که به راحتی می توانید آن ها را باز کنید. بعد از قسمت پایین فیلتر آن را به سمت خودتان بکشید. هر دو فیلتر را به همین صورت خارج کنید.

مراقبت و نگهداری از کولر گازی در تابستان از هر زمان دیگری مهم تر است، زیرا در این فصل گرد و غبار زیادی وجود دارد که می تواند به دستگاه نفوذ کرده و کارکرد آن را مختل کند.

3. شستشوی فیلترها:

اگر فیلترها نشکسته یا پاره نشده اند، نیازی به تعویض شدن ندارند و تنها شستشوی فیلتر کولر گازی ر برای بالا بردن راندمان دستگاه شما کافی است. با استفاده از فرچه ای نرم (مانند مسواکی کهنه) فیلترها را زیر جریان آب بشویید. اگر نیاز به مواد شوینده بود، از مواد شوینده قوی استفاده نکنید. همچنین اگر شیر آب شما قابلیت اسپری کردن آب را دارد، بهتر است از آن استفاده کنید.

4. خشک کردن فیلترها:

در صورتی که نیاز داشتید فیلترهای کولر را تعویض کنید، حتما حداقل یک نمونه از آن را با خود به فروشگاه ببرید. در غیر این صورت بعد از تمیز کردن فیلتر کولر گازی، آن ها را با دقت خشک کنید. هرگز فیلترها را با استفاده از نور آفتاب خشک نکنید.

5. نصب دوباره فیلترها:

بعد از خشک شدن کامل فیلترها آن ها دوباره در جای خود قرار دهید. نصب دوباره فیلترها بسیار شبیه جای گذاری پنل های کولر آبی است. هر فیلتر را از دو طرف نگه دارید و سعی کنید آن ها را روی ریل خود حرکت دهید تا جای خود قرار بگیرند. در نهایت پنل جلویی را ببندید.

زمان تعویض فیلتر کولر گازی

فیلترهای کولر گازی را هرچند وقت یکبار تمیز کنیم؟

اگر کولر گازی شما در محلی عمومی قرار دارد، لازم است هر هفته حداقل یکبار آن را تمیز کنید. در غیر این صورت نسبت به آلودگی هوا و ساعات استفاده از کولر می توانید برای تمیز کردن فیلتر گازی برنامه های دو هفته یکبار یا ماهانه در نظر بگیرید.

در شرایطی که روزانه بیش از ۶ ساعت از کولر استفاده می کنید و آب و هوای شهرتان نیز آلوده است، شستشوی مرتب فیلترها ضروری است. به این دلیل که آن ها آلودگی هوا را جذب می کنند و ممکن است دوباره میکروب ها و آلودگی ها را در هوا منتشر کنند. بی توجهی به این مساله ممکن است باعث بیماری های آلرژیک یا تنفسی شود.

اگر بعد از طی همه مراحلی که در مطلب بیان شد باز هم احساس کردید کولر شما خوب کار نمی کند یا باد گرم می دهد، حتما به متخصصان این حوزه مراجعه کنید تا کولر شما را تعمیر کنند.

تمیز کردن فیلتر کولر گازی توسط متخصص

در این مطلب چگونگی تمیز کردن فیلتر کولر گازی را آموزش دادیم. همچنین نکات ضروری را که باید حین تمیز فیلتر رعایت کنید گوشزد کردیم. بهتر است قبل از اقدام برای شستشوی فیلترها، دفترچه راهنمای دستگاه خود را بررسی کنید تا تفاوت های خاص دستگاه شما باعث آسیب دیدگی آن نشود.

در نهایت اگر به هر دلیل احساس می کنید خودتان توانایی یا فرصت انجام این کار را ندارید، می توانید از متخصصان تعمیر کولر گازی کمک بگیرید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.