اشتراک گذاری

دلایل خط انداختن دستگاه کپی چیست؟

در میان مشکلات متعدد مشاهده شده در انواع دستگاه های کپی، از جمله دستگاه های کپی شارپ، خط انداختن دستگاه کپی یکی از بدترین این ایراد ها محسوب می شود. در این حالت زمانی که از سند و تصویر مورد نظر کپی می گیرید، برگه کپی خروجی از دستگاه دارای یک سری خطوط اضافی است که کیفیت و وضوح چاپ را از بین می برد. میزان این خطوط با توجه به شرایط دستگاه و دلیل بروز مشکل خط انداختن فتوکپی، می تواند متفاوت باشد.

از میزان چند خط محدود در صفحه تا تعداد بالایی از این خط ها که سند کپی شده را غیر قابل خواندن کرده و دیگر برگه کپی شده کاربردی ندارد. مشکل خط انداختن دستگاه کپی مختص مدل و برند به خصوصی نیست و در طیف گسترده ای از انواع دستگاه های کپی این مشکل مشاهده شده است. دلیل بروز آن نیز می تواند مربوط به خود برگه ها، آلودگی دستگاه کپی یا خرابی بخش های سخت افزاری فتوکپی مورد نظر باشد. نکته مهم در صورت بروز چنین مشکلاتی، تشخیص دلیل بروز آن است. در ادامه هر یک از دلایل خط اندازی دستگاه کپی شارپ و دیگر برندها را بررسی می کنیم.

خط انداختن دستگاه کپی

بررسی دلایل خط انداختن دستگاه کپی

 وجود خط در برگه ها

همان طور که گفته شد ابتدا باید دستگاه عیب یابی شود تا دلیل دقیق خط انداختن فتوکپی مشخص شود. در این مرحله باید دید که چه بخشی از دستگاه موجب شده تا این خطوط اضافه روی برگه های چاپ شده نمایان شوند. خود برگه های کپی اولین چیزی است که باید از کیفیت آن ها مطمئن شد تا هیچ گونه خط و آلودگی روی آن ها نباشد.

همچنین خود برگه اصلی نیز ممکن است دارای خطوطی باشد که به دنبال آن روی نسخه کپی آن نیز ظاهر شده است. اگر روی برگه ها هر گونه سنجاق یا گیره ای وجود داشته باشد یا این که برگه ها دارای هر گونه چین و چروکی باشند، این موارد نیز می تواند روی کیفیت چاپ اثر گذاشته و روی آن خط بیاندازد. در نتیجه باید حتما از برگه های با کیفیت و سالم استفاده کرد و مطمئن شد که هیچ چیزی روی آن ها وجود نداشته باشد. زمانی که برگه ها مشکلی نداشته باشند، در ادامه باید به بررسی خود دستگاه کپی پرداخت.


 آلودگی شیشه دستگاه کپی شارپ

زمانی که اطمینان حاصل شد که مشکل از کاغذ ها نیست، باید برای تشخیص دلیل خط انداختن دستگاه کپی، خود دستگاه را بررسی کرد. شیشه دستگاه کپی اولین موردی است که باید بررسی شود. اگر شیشه دچار آلودگی یا هر گونه کثیفی باشد، همین امر می تواند موجب خط افتادن روی برگه چاپ شده شود.

این شیشه به دلیل ارتباط مستقیمی که با برگه ها دارد، می تواند آلودگی و کثیفی را به برگه ها انتقال داده و موجب خط انداختن دستگاه کپی مورد نظر شود. اگر این شیشه کثیف بود، با تمیز کردن آن می توان مشکل را برطرف کرد. وجود تونر یا جوهر اضافی روی این شیشه نیز می تواند موجب خط انداختن فتوکپی روی برگه ها شود.


کثیفی فضای داخلی دستگاه کپی

علاوه بر شیشه، خود دستگاه کپی و کثیفی آن نیز می تواند موجب خط انداختن دستگاه کپی روی برگه های چاپ شده شود. وجود گرد و خاک در دستگاه کپی یکی از عوامل مهم در خط انداختن فتوکپی است. علاوه بر این هر گونه لکه یا شی خارجی در دستگاه کپی نیز می تواند به بروز این مشکل در فرایند چاپ منجر شود. از طرفی نیز بعد از این که مدتی از کارکرد دستگاه کپی می گذرد، برخی از اضافه های تونر و جوهر در دستگاه باقی مانده و اضافه های آن در دستگاه می تواند موجب کاهش کیفیت چاپ و خط افتادن روی کاغذ ها شود.


خط انداختن دستگاه کپی به دلیل مشکلات سخت افزاری فتوکپی شارپ

اگر ایراد در برگه ها یا شیشه دستگاه کپی نباشد، احتمالا بروز برخی مشکلات در بخش های سخت افزاری دستگاه کپی موجب شده تا دستگاه روی اسناد چاپ شده خط بیاندازد و کیفیت آن ها را تحت تاثیر قرار دهد. خرابی و بروز مشکل در درام دستگاه کپی، خرابی و ایراد در کارتریج دستگاه و در نهایت غلتک دستگاه کپی از مهم ترین عواملی است که می تواند موجب خط انداختن دستگاه کپی شود.

در خصوص درام، اگر روی این قطعه خط و خشی وجود داشته باشد، می تواند موجب خط انداختن فتوکپی روی برگه های چاپ شده شود. غلتک نیز در صورت کیفیت نداشتن و خط و خش داشتن می تواند این خطوط را به برگه منتقل کند. خرابی و بروز مشکل در کارتریج نیز می تواند خطوطی اضافی را روی برگه ها به جای بگذارد.

راه حل های رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی شارپ

بعد از بررسی دلایل خط انداختن فتوکپی، بررسی راه حل های موجود جهت برطرف کردن این مشکل اهمیت دارد. همان طور که گفته شد ابتدا باید برگه ها را بررسی کرد و از تمیز و بودن و بدون مشکل بودن آن ها مطمئن شد. در ادامه تمیز کردن  لکه های تونر دستگاه کپی و همچنین تمیز کردن شیشه دستگاه باید در دستور کار قرار بگیرد. تونر ریزی یکی از موارد مهم در خط انداختن دستگاه کپی است.

این امر می تواند به دنبال خرابی و بروز مشکل در کارتریج رخ دهد. برای تمیز کردن دستگاه کپی و شیشه آن باید از یک دستمال تمیز، نرم و بدون پرز استفاده کرد. با تمیز کردن تونر های اضافی و گرد و خاک جمع شده در دستگاه کپی و شیشه آن، می توان مشکل خطوط مشاهده شده در برگه ها را برطرف کرد. البته در برخی مدل های جدید تر دستگاه کپی می توان برای تمیز کردن دستگاه و شیشه آن از فناوری اسلاید شو کمک گرفت. البته خود این قطعه نیز به تمیز شدن های دوره ای و منظم نیاز دارد.

تعمیر و تعویض قطعات برای رفع مشکل خط انداختن فتوکپی

راه کار های بالا، روش هایی بود که کاربران دستگاه های کپی می توانند شخصا برای رفع مشکل خط انداختن دستگاه کپی دنبال کنند. اما اگر مشکل در خرابی و بروز نقص در یکی از قطعات سخت افزاری دستگاه باشد، تعمیر یا در صورت نیاز تعویض آن قطعه می تواند مشکل خط انداختن فتوکپی را برطرف کند. تعمیر یا تعویض درام، غلتک، کارتریج دستگاه کپی، بلید و حتی فیوزینگ دستگاه از جمله مواردی است که برای رفع مشکل خط انداختن دستگاه شاید نیاز باشد.

تشخیص این موارد بر عهده تعمیرکاران مجرب دستگاه های کپی است که با بررسی و عیب یابی آن، می توانند سرویس های مورد نیاز را برای دستگاه مورد نظر ارائه دهند. نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی شارپ می توانند در این خصوص تعمیرات مورد نیاز را انجام دهد. مرکز سخت افزار ایران دارای شعب تخصصی در زمینه تعمیر و عیب یابی انواع دستگاه های کپی از جمله عیب یابی و تعمیر دستگاه کپی شارپ است.