اشتراک گذاری

تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ

یکی از مشکلاتی که در چاپ بی کیفیت اسناد در دستگاه کپی شارپ دست دارد، خرابی قطعه ای به نام یونیت لیزر است. گاهی اوقات امکان تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ وجود دارد اما گاهی اوقات هم راهی جز تعویض آن وجود ندارد که این مسئله تنها با عیب یابی دقیق یونیت لیزر کپی شارپ توسط تکنسین های نمایندگی شارپ مشخص می شود. اگر دوست دارید بیشتر با یونیت لیزر، اجزا تشکیل دهنده آن و رایج ترین مشکلاتی که برای این قطعه به وجود می آیند و در عملکرد دستگاه کپی اختلال ایجاد می کنند آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

یونیت لیزر و اجزا تشکیل دهنده آن

یونیت لیزر دستگاه کپی شارپ یکی از مهم ترین قطعات تشکیل دهنده این دستگاه است که خود از چندین و چند قطعه تشکیل شده است. قطعات تشکیل دهنده یونیت لیزر دستگاه کپی شامل: برد لیزر، لیزر، برد موتور گرداننده و آینه کوچک عدسی می باشند. در برخی از دستگاه های کپی، آینه انتهایی، همان شیار و سنسور دریافت نور لیزر است. وظیفه این آینه، رساندن نور از لیزر به لنز لیزر است. در ادامه این نور به آینه در حال گردش و پس از آن به عدسی اول و در بعضی از دستگاه ها به عدسی دوم می رسد. دلیل اصلی وجود عدسی در دستگاه های کپی، باز کردن نور لیزر یا زاویه دادن بیشتر به نور آن است. بعد از عدسی، نور به آینه آخر برخورد می کند و از شیار یونیت لیزر خارج می شود.

مشکلات رایج یونیت لیزر کپی شارپ

  • در آمدن پین آینه هندسی شکل موجود بر روی یونیت لیزر

یکی از مشکلات رایج یونیت لیزر دستگاه کپی شارپ که نشان می دهد زمان تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ رسیده است، در آمدن پین آینه هندسی شکل موجود بر روی یونیت لیزر است که به طور مستقیم در افت کیفیت چاپ دست دارد. پین دستگاه کپی از ظرافت بسیار بالایی برخوردار می باشد از این رو اگر در حین جا انداختن دچار شکستگی شود، ادامه کار با مشکل مواجه خواهد شد. به همین دلیل شدیدا توصیه می شود که جا انداختن پین آینه یونیت لیزر را به تکنسین های نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی شارپ بسپارید.

  • کثیف شدن لنز یونیت لیزر

عدم سرویس دستگاه کپی شارپ، موجب می شود که آینه ها یا لنزهای یونیت لیزر این دستگاه به دلیل انباشته شدن گرد و غبار بر روی آن ها دچار آلودگی شوند. وجود آلودگی و گرد غبار بر روی لنز یونیت لیزر موجب می شود که لیزر به خوبی عمل نکند. به همین دلیل تعمیرکاران نمایندگی کپی شارپ همیشه توصیه می کنند که سرویس دستگاه کپی خود را جدی بگیرید. خوشبختانه اگر دلیل افت کیفیت چاپ در دستگاه کپی، کثیف بودن لنز یونیت لیزر باشد، نیازی به تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ نیست و می توان با سرویس دستگاه کپی، این مشکل را برطرف کرد.

  • خراب شدن سوکت یونیت لیزر

یکی از مهم ترین بخش های یونیت لیزر، سوکت این قطعه است که اگر خراب شود یا دچار شکستگی شود، عملکرد یونیت لیزر دستگاه کپی با مشکل مواجه خواهد شد. گاهی اوقات خرابی سوکت یونیت لیزر به قدری است که می توان با تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ مشکل آن را برطرف کرد؛ به گونه ای که تعمیرکاران توسط سیم پیچی سوکت یونیت لیزر مشکل آن را برطرف می کنند. اما گاهی اوقات کار از تعمیر سوکت یونیت لیزر می گذرد و چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد. در این حالت تکنسین های نمایندگی تعمیرات دستگاه کپی شارپ از نمونه باکیفیت و اورجینال این قطعه استفاده می کنند تا طول عمر بالایی داشته باشد.

  • تار بودن برگه های کپی شده از دستگاه کپی شارپ

یکی دیگر از دلایلی که در چاپ بی کیفیت اسناد در دستگاه کپی شارپ یا حتی تار بودن برگه های چاپ شده از این دستگاه نقش دارد، خراب شدن یونیت لیزر است. اگر شما هم با چنین مشکلی در دستگاه کپی خود مواجه شده اید، بهتر است با نمایندگی تعمیرات دستگاه فتوکپی شارپ تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و به عیب یابی یونیت لیزر دستگاه کپی شما بپردازند. پس از عیب یابی دقیق این دستگاه توسط تکنسین های نمایندگی شارپ، اگر امکان تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ وجود داشت به تعمیرات تخصصی آن می پردازند در غیر این صورت این قطعه را تعویض می کنند.

تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ

آیا امکان تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ وجود دارد؟

مطمئناً اگر با مشکلی در یونیت لیزر دستگاه کپی خود مواجه شده باشید، این سوال در ذهنتان رژه می رود که امکان تعمیر یونیت لیزر کپی شارپ وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این سوال تنها به نتیجه عیب یابی این قطعه بستگی دارد؛ چراکه گاهی اوقات آسیب وارد شده به یونیت لیزر دستگاه کپی به حدی است که راهی جز تعویض آن وجود ندارد اما گاهی اوقات هم تنها با سرویس دستگاه فتوکپی و تمیز کردن آینه ها و لنزهای یونیت لیزر می توان مشکل آن را برطرف کرد. بنابراین اگر شما هم با مشکلی در یونیت لیزر دستگاه کپی شارپ مواجه شده اید، بهترین راه این است که با نمایندگی تعمیرات کپی شارپ تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز جهت عیب یابی دستگاه کپی شما به آدرس موردنظرتان اعزام شوند.