اشتراک گذاری

مشکل ایجاد نقاط بر روی صفحات کپی شده

یکی از مشکلات رایجی که بسیاری از کاربران دستگاه های کپی و پرینتر با آن مواجه می شوند، ایجاد یک سری نقاط روی صفحات کپی شده است. در واقع زمانی که برگه ها را برای کپی یا پرینت در دستگاه قرار می دهید، خروجی چاپ شده کیفیت لازم را ندارد و یک سری لکه و کثیفی روی این صفحات مشاهده می شود. لکه های روی صفحات کپی قطعا کیفیت مورد انتظار از این دستگاه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و اکثرا این برگه ها قابل استفاده نیستند. 

بروز این مشکل را می توان به یک سری دلایل مشخص مرتبط دانست. از طرفی نیز بسته به این دلایل می توان از برخی راه حل ها برای رفع آن استفاده کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل ایجاد نقاط روی صفحات کپی، راه حل های موجود برای رفع این مشکل را نیز بررسی کنیم. در صورت نیاز به رفع مشکل به صورت تخصصی نیز می توانید از نمایندگی تعمیر کپی شارپ در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

مشکل ایجاد نقاط بر روی صفحات کپی شده

دلایل ایجاد نقاط روی صفحات کپی چیست؟

نقاط و لکه های روی صفحات کپی به دلایل مختلفی به وجود می آیند. در ساده ترین حالت، کیفیت پایین برگه های مورد استفاده در دستگاه و کثیفی آنها می تواند دلیل این لکه ها باشد. اگر کاغذها مرطوب باشند یا کیفیت لازم را نداشته باشند، می توانند موجب بروز این لکه ها شوند. 

همچنین استفاده از کاغذهای ناسازگار با دستگاه هم یکی از علل است. از طرفی کثیفی و آلودگی های خود دستگاه که در مسیر عبور برگه ها قرار دارند نیز می توانند دلیل ایجاد نقاط روی صفحات کپی باشند. این کثیفی ها می توانند در بخش های مختلف دستگاه از جمله لنزهای سر چاپ یا تسمه انتقال نیز وجود داشته باشند. کثیفی و مشکلات درام، بی کیفیت بودن تونر کارتریج و مواردی از این دست از دیگر دلایل مهم ایجاد نقاط و کثیفی ها روی صفحات کپی شده هستند.

راه حل های رفع مشکل نقاط روی صفحات کپی

حال که با دلایل ایجاد لکه های روی صفحات کپی آشنا شدیم، برای رفع این مشکل نیز می توان از چندین راه حل استفاده کرد. این راه حل ها شامل موارد زیر می شود:

 • استفاده از کاغذهای با کیفیت و بدون رطوبت
 • تعویض کاغذها و امتحان کردن دستگاه با برگه های جدید
 • استفاده از برگه های سازگار با دستگاه کپی
 • تمیز کردن لنزهای هد چاپ
 • خارج کردن کارتریج ها و جای گذاری مجدد آنها در دستگاه
 • بررسی تسمه انتقال دستگاه و سرویس آن
 • تمیز کردن ظرف تونر زباله و جای گذاری مجدد آن در دستگاه
 • تمیز کردن دستگاه با تکرار کپی
 • تعویض کارتریج
 • سرویس کردن درام دستگاه
 • تعویض درام
 • تعویض مونتاژ فیوزر دستگاه
 • عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه

بررسی کاغذهای مورد استفاده در چاپ

یکی از بخش های موثر در ایجاد نقاط روی صفحات کپی کاغذهایی است که برای دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. برگه ها را بررسی کنید و مطمئن شوید هیچ گونه منگنه یا گیره ای روی آن نباشد. از طرفی برگه ها نباید به هیچ عنوان دارای رطوبت باشند. برای اطمینان از این که برگه ها دلیل ایجاد لکه های روی صفحات کپی هستند یا خیر بهتر است از برگه های جدید دیگری برای چاپ استفاده کنید و ظهور یا عدم ظهور نقاط روی برگه ها را بررسی نمایید. اگر لکه ها تکرار نشود، می توان فهمید که مشکل از برگه هایی است که از آن استفاده می کنید و باید آنها را تعویض کنید.

سرویس کردن درام دستگاه و پاک کردن تونر اضافی

یکی از کارهایی که می توان برای رفع مشکل نقاط روی صفحات کپی انجام داد، زدودن تونر اضافه ای است که در مسیر حرکت برگه ها برای چاپ قرار دارند. خصوصا گرد و غبار و چسب های کاغذها یا منگنه ها به همراه این تونر اضافی می توانند روی کیفیت چاپ اثر بگذارند. معمولا تونر اضافی در قسمت درام جمع می شود و به همین ترتیب در هنگام عبور کاغذها برای چاپ، موجب ایجاد یک سری لکه و کثیفی روی صفحات کپی شده می شوند.

از این رو باید دستگاه را باز کرد و درام را سرویس کرد. یکی از راه هایی که می توان برای پاک کردن درام از تونر اضافی از آن استفاده کرد، کپی گرفتن مداوم چندین برگه با استفاده از دستگاه مورد نظر است. با تکرار کپی ها آن هم با استفاده از برگه های سفید و خالی، می توان این لکه ها را از بین برد. باید حداقل ده برگه سفید و خالی را در دستگاه قرار داده و ده کپی سفید با آن بگیرید. 

در روش دیگری که برای تمیز کردن درام وجود دارد باید دستگاه را باز کرد و با خارج کردن واحد درام، آن را سرویس کرد. با استفاده از پد الکلی می توان تمامی تونرها و آلودگی های سطح درام را پاک کرد تا به این ترتیب مشکل نقاط روی صفحات کپی را برطرف کرد. بعد از تمیز کردن درام، مجدد دستگاه را تست کنید. در صورتی که تعداد لکه ها کمتر شد و کیفیت بهتر، برای رفع مشکل باید باز هم فرایند تمیز کردن درام را تکرار کرد.

بررسی درام و کارتریج

مورد مهم دیگری که می تواند در روند عملکرد چاپ دستگاه تاثیر زیادی داشته باشد، مشکلات مرتبط با درام و کارتریج است. به این ترتیب اگر با روش های ذکر شده در بالا مشکل نقاط روی صفحات کپی برطرف نشد، باید دستگاه را باز کرد و درام، تسمه انتقال و کارتریج را بررسی کرد. گاهی اوقات مشکلات درام مانند خرابی چرخ دنده یونیت درام موجب بروز این لکه ها می شود. خرابی و مشکلات کارتریج نیز می تواند موجب ظاهر شدن این لکه ها و نقاط روی برگه های چاپ شده شود. 

خصوصا اگر الگوی نقاط ایجاد شده با فاصله 1.5 اینچ از هم باشد و حداقل 78 نقطه در سطح برگه ها تکرار شده باشد، می توان گفت که کارتریج دستگاه با مشکل مواجه شده و نیاز به تعویض دارد. در صورتی که درام یا کارتریج هر یک خراب شده و دچار مشکل شده باشند، برای رفع مشکل دستگاه باید آنها را تعویض کرد. برای تعویض درام، کارتریج یا شارژ تونر دستگاه کپی یا پرینتر مورد نظر، مانند شارژ تونر دستگاه کپی شارپ، باید از یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر مانند مرکز سخت افزار ایران کمک گرفت و مراحل عیب یابی و تعویض را به آنها سپرد.