اشتراک گذاری

چطور مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر را رفع کنیم؟

یکی از مشکلات رایج در پرینترهای مختلف، کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر است. در حالی که به صورت کلی ممکن است کم بودن تونر و پودر آن در کارتریج دلیل این پرینت های کمرنگ باشد، اما با این حال همیشه این طور نیست و گاهی دلایل دیگری هم می توانند موجب چاپ کمرنگ پرینتر باشند. این مشکل خصوصا در مواقعی که کاربران به درستی از پرینتر استفاده نمی کنند یا سرویس های دوره ای آن را به موقع و منظم انجام نمی دهند به وجود می آید.

این پرینت کمرنگ هم در پرینترهای لیزری اتفاق می افتد و هم در پرینترهای جوهرافشان. در هر یک از این مدل ها نیز یک سری عوامل دلیل بروز این مشکل است. به هر حال می توان با استفاده از برخی راه حل ها و ترفندها مشکل به وجود آمده در پرینترها را برطرف کرد تا مجددا کیفیت پرینت به حالت قبل برگردد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بعد از بررسی دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر، با روش هایی که برای رفع این مشکل وجود دارند نیز آشنا شویم.

کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

مهمترین دلایل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر

دلایل مختلفی می توانند موجب کمرنگ شدن چاپ پرینترهای مختلف شوند که مهمترین آنها از نظر کارشناسان تعمیر پرینتر شامل موارد زیر می شود:

  • ممکن است میزان تونر یا جوهر کارتریج در دستگاه کم شده باشد.
  • ممکن است تنظیمات کارتریج دستگاه به هم ریخته باشد.
  • استفاده از کاغذ بی کیفیت و نامناسب برای دستگاه
  • درست تنظیم نبودن دستگاه
  • خرابی و بروز مشکل در بلیدهای پرینتر می تواند موجب کمرنگ شدن پرینت شود.
  • ممکن است مگنت های دستگاه خراب شده باشند.
  • در پرینترهای جوهرافشان اگر نازل ها گرفته باشد، پرینت ها کمرنگ می شوند.

هر یک از این حالت ها می توانند موجب کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر شوند. بر همین اساس راه حل های زیر می توانند برای رفع این مشکل کارامد باشند.

بررسی تونر و کارتریج دستگاه

در اولین اقدام باید تونر و کارتریج را بررسی کنید و مطمئن شوید که میزان تونر مصرفی کم نشده است. اگر میزان کارتریج دستگاه کم است باید به فکر شارژ کارتریج یا تعویض آن باشید. علاوه بر این مطمئن شوید که کارتریج به درستی در دستگاه قرار گرفته است. کیفیت تونر نیز مهم است. به هیچ عنوان از تونرهای بی کیفیت و تقلبی استفاده نکنید. با استفاده از کارتریج های غیر استاندارد در پرینتر قطعا پرینت ها کیفیت لازم را ندارند.

بنابراین مطمئن شوید که از کارتریج های اصلی و سازگار با دستگاه استفاده می کنید. اگر کارتریج مصرفی بی کیفیت است آن را عوض کنید تا به این ترتیب مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر برطرف شود. با استفاده از راهنمای انتخاب تونر مناسب برای کارتریج پرینتر لیزری و جوهرافشان، می توانید از مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری کنید.

تنظیمات کارتریج دستگاه را بررسی کنید

یکی از حالت هایی که ممکن است موجب کمرنگ شدن چاپ پرینتر شود، فعال بودن حالت پرینت اقتصادی پرینتر است. این تنظیمات در پرینترها با هدف کاهش در مصرف تونر انجام می شود و در نتیجه در هزینه های پرینت صرفه جویی می شود. اگر این تنظیمات فعال باشد به احتمال زیاد پرینت ها کمرنگ تر از حالت استاندارد می شوند. در نتیجه برای رفع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر باید این تنظیمات را غیر فعال کرد.

البته که این تنظیمات در برندها و مدل های مختلف نام های متفاوتی دارد. برای مثال در برخی پرینترها تنظیمات مربوط به حالت اقتصادی Toner saver نام دارد که با یافتن و غیر فعال کردن این گزینه می توان مشکل کمرنگ بودن پرینت ها را برطرف کرد. علاوه بر این مورد در برخی از مدل پرینترها تنظیماتی وجود دارد که می توان با آن میزان غلظت تونر را هم تنظیم کرد. با تنظیم کردن این گزینه می توان چاپ ها را تیره تر یا روشن تر کرد. اگر پرینت ها کمرنگ باشند می توان با استفاده از این تنظیمات رنگ آنها را کمی تیره تر کرد.

کاغذهای مصرفی را بررسی کنید

کاغذ که جزو مواد مصرفی پرینت است یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین عوامل در کیفیت چاپ پرینتر است. اگر کاغذ مصرفی برای دستگاه استانداردهای لازم را نداشته باشد یا کیفیت آن پایین باشد، احتمال کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر زیاد است. حتی گاهی تنظیمات کاغذ دستگاه به درستی انجام نشده و به دلیل به هم خوردن این تنظیمات، پرینت ها کمرنگ می شوند.

برای جلوگیری از چنین مشکلاتی اولا مطمئن شوید که بر اساس استانداردهای تعیین شده برای دستگاه در دفترچه راهنمای آن کاغذ مناسب را خریداری کنید. در قدم بعدی هم حتما از کاغذهای با کیفیت، سالم و استفاده نشده برای پرینت استفاده کنید. حتما کاغذها را در محیطی خشک و عاری از رطوبت نگهداری کنید. اگر رطوبت به کاغذها نفوذ کند کیفیت کاغذها کم شده و سطح آنها ناهموار می شود. در نتیجه به دلیل ناهموار شدن سطح کاغذ پودر تونر نمی تواند به صورت یک دست روی کاغذ پخش شود و به دنبال این حالت پرینت ها کیفیت لازم را ندارد و کمرنگ تر می شوند.

عیب یابی قطعات اصلی پرینتر

همانطور که گفته شد خرابی قطعات دخیل در چاپ درون پرینتر می تواند دلیل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر مورد نظر باشد. برای مثال اگر قطعاتی همچون بلید یا فیوزینگ خراب باشند، تونر به درستی روی سطح کاغذ توزیع نشده و نمی تواند به درستی روی سطح کاغذ تثبیت شود. در نتیجه به دلیل نچسبیدن کامل تونر به سطح کاغذها، پرینت ها کمرنگ می شوند.

خرابی غلتک پرینتر هم بی تاثیر نیست، چرا که نقش آن توزیع و انتقال تونر به کاغذ است. تمام این قطعات اگر به درستی کار نکنند تونر به درستی روی کاغذ منتقل نشده و به سطح آن نمی چسبد. در نتیجه چاپ ها کمرنگ می شوند. به این ترتیب برای رفع مشکل چاپ کمرنگ پرینتر باید این قطعات توسط یک تعمیرکار مجرب بررسی و عیب یابی شده و در صورت خرابی آنها تعمیر یا تعویض قطعات مذکور انجام شود.

درایورهای پرینتر را به روزرسانی کنید

کار دیگری که می توانید برای رفع مشکل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر انجام دهید، به روز رسانی کردن فریم ور یا درایورهای پرینتر است. اگر درایورها به روز نباشند این احتمال وجود دارد که به دلیل نیاز به آپدیت نرم افزارهای سیستم، پرینت ها کمرنگ شده باشند. در نتیجه برای رفع مشکل چاپ کمرنگ پرینتر بهتر است حتما درایورهای آن را به روز رسانی کرد.

رفع گرفتگی نازل ها در پرینترهای جوهرافشان

اگر چاپ کمرنگ پرینتر در پرینترهای جوهرافشان دردسرساز شده است، این احتمال وجود دارد که گرفتگی نازل ها یا حباب های درون شیلنگی که به مخزن رنگ وصل می شود دلیل کمرنگ پرینت گرفتن پرینتر باشد. در این حالت هد پرینتر کثیف شده و به تمیز شدن نیاز دارد.

بسته به مدل پرینتر، برای مثال اگر از برند شارپ استفاده می کنید باید با استفاده از نرم افزارهای اختصاصی دستگاه مورد نظر، گرفتگی و انسداد نازل ها را برطرف کرده و هد دستگاه را تمیز کنید. البته در مواردی ممکن است به تعمیرات پرینتر شارپ نیز احتیاج باشد.