اشتراک گذاری

آموزش باز و بستن کارتریج

پیش از پرداختن به آموزش باز و بستن کارتریج ، بد نیست نگاهی به ساختار این قطعه و عملکرد آن داشته باشیم. کارتریج، همانگونه که می‌دانید، در واقع محفظه‌ای است که مواد مصرفی چاپگرها در درون آن قرار می‌گیرد. این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری پودر و یا اصطلاحا تونر است.

در چاپگرهای جوهرافشان، دستور چاپ توسط جوهر و بوسیله هد کارتریج روی کاغذ انتقال می‌یابد، اما این دستور در چاپگرهای لیزری بوسیله درام کارتریج انجام می‌شود. با این تفاسیر، هد و درام به ترتیب در کارتریج‌های جوهری و لیزری، وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را برعهده دارند.

در برخی شرایط به دلیل بروز اشکال در خود کارتریج و یا قطعات داخلی آن، نیاز می‌گردد تا این بخش از دستگاه بررسی و تعمیر گردد. تعمیر کارتریج استانداردهای خاص خود را دارد که بی‌توجهی به آنها سبب آسیب‌رسانی به آن خواهد شد.

یکی از این استانداردها، باز و بستن کارتریج به شیوه‌ای صحیح است که توسط بسیاری از کاربران نادیده گرفته می‌شود. در بخش‌های آتی به شیوه صحیح انجام این کار –هم در قالب متن و هم در قالب فیلم- خواهیم پرداخت.[kkstarratings]

باز و بستن کارتریج

فیلم آموزش باز و بستن کارتریج

شما کاربران گرامی می‌توانید با دانلود فیلم آموزش باز و بستن کارتریج و مشاهده آن، با شیوه صحیح انجام این کار آشنا شوید. در صورت وجود هر گونه اشکال و پرسش درباره‌ی روش انجام این کار می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات شارپ تماس گرفته و راهنماییهای لازم را دریافت نمایید.

در غالب موارد، باز کردن کارتریج به منظور تعویض بلید یا درام این بخش از دستگاه انجام می‌شود. برای این کار، همانگونه که در فیلم آمده است، ابتدا نیاز است تا پیچ‌ها، بست‌ها و خارهای موجود در کناره‌های دستگاه باز شوند. به طور معمول در کارتریج های امروزی، هشت پیش وجود دارند که کاربر می‌تواند با یک پیچ‌گوشتی ساده آنها را باز کند.

خارهای موجود در کارتریج نیز با اندک فشاری خارج می‌شود. با جدا کردن پیچ‌ها، بست‌ها و خارهای موجود در کارتریج، قاب کارتریج آزاد شده و دسترسی به بلید و درام میسر می‌شود. توصیه می‌شود در صورت عدم آشنایی با روش باز و بستن کارتریج ، انجام این کار را به کارشناسان تعمیر پرینتر بسپارید.

شارژ کارتریج شارپ

برای شارژ کارتریج شارپ کافی است تا مراحل درج شده در بخش زیر را به صورت گام به گام و مرحله به مرحله انجام دهید. در صورت مواجهه با هر گونه اشکال با کارشناسان ما در مرکز تعمیر پرینتر شارپ تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید. در سطرهای زیر ضمن آموزش باز و بستن کارتریج ، روش شارژ آن نیز آموزش داده شده است.

باز و بستن کارتریج و روش شارژ کارتریج

1. برای شروع، بهترین زمان شارژ کارتریج را مدنظر قرار دهید.

2. ابزار مورد نیاز جهت پر کردن کارتریج را تهیه نمایید. این ابزار عبارتند از یک عدد چهار سو کوتاه و قیف کاغذی یا پلاستیکی.

3. توصیه می‌شود زیر کارتریج سفره یک بار مصرف یا روزنامه پهن کنید و سعی کنید از ماسک استفاده کنید؛ چرا که بوی تونر و استشمام آن برای سلامتی انسان مضر است.

4. تونر کارتریج را پیش از استفاده، به خوبی تکان دهید. با این کار، تونر حالت مایع خود را بازیافته و به راحتی به کارتریج منتقل می‌شود.

5. در مرحله بعد می‌توانید پیچ های کارتریج شارپ که در کناره‌های آن قرار گرفته‌اند را باز کنید. با باز کردن قاب کناری درام که میله آبی رنگ یا سبز رنگ است دیده خواهد شد.

نکته:

از تابش نور به این فلز (درام) حتی الامکان جلوگیری کنید زیرا که دریافت نور توسط این فلز به آن آسیب وارد خواهد کرد.

6. پس از درام میله مشکی رنگی را مشاهده خواهید کرد که توسط دستگاه پرینتر برای چاپ پر از تونر میشود و کار انتقال را روی درام برعهده دارد. کمی‌درام را از روی چرخ‌دنده سفید کناری بلند کنید تا مخزن را بتوانید از طریق قیف پر از تونر کنید.

7. مقداری تونر قابل انتقال به کارتریج حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است. انتقال تونر کمتر از این میزان آسیبی به کارتریج وارد نمی‌کند اما وارد کردن تونری بیشتر از این میزان سبب سرریز شدن می‌گردد.

8. در این مرحله از شارژ کارتریج شارپ، در صورت وجود پمپ باد، توصیه می‌شود ابتدا کارتریج را با پارچه بدون پرزی پاک کنید وسپس از فاصله دور، فشار باد را تنظیم تا گرد تونر از اطراف کارتریج دور شود.

9. اگر بار سوم است که کارتریج را شارژ می‌کنید نیاز است که درام نیز تعویض شود. این قطعه مصرفی است و تعویض آن کمک می‌کند تا کیفیت بهتری در چاپ داشته باشید.