اشتراک گذاری

تمیز کردن هد پرینتر شارپ

شاید به جرات بتوان ادعا کرد که حفظ و نگهداری از پرینترهای جوهرافشان، حیاتی ترین نکته است که دارندگان این نوع از پرینترها باید در نظر بگیرند. مدتی سهل انگاری در تمیز کردن هد پرینتر شارپ، به معنای آغاز مشکلاتی همچون خشک شدن جوهر، پرینت کم رنگ، انسداد کارتریج، و در نهایت خداحافظی با این دستگاه ارزشمند است. زیرا هد پرینتر جوهرافشان گران قیمت ترین قطعه در این نوع از پرینترهاست.
به همین منظور بهتر است هد پرینتر جوهر افشان خود را به طور منظم تمیز کنید. مراقبت منظم و پیشگیری بهترین روش برای تمیز کردن هد پرینتر شارپ است. تداوم آلودگی هد می تواند مشکلاتی را در روند کاری چاپگر و قطعاتی همچون فیوزینگ پرینتر یا کارتریج ایجاد کند؛ پس تمیز کردن آن را دست کم نگیرید.

تمیز کردن هد پرینتر شارپ

روش های تمیز کردن هد پرینتر شارپ

بطور کلی دو روش برای تمیز کردن هد پرینتر شارپ وجود دارد. روش اول،پاکسازی هد از طریق نرم افزار استاندارد ارائه شده توسط شرکت شارپ انجام می شود. شاید بتوان گفت این روش ساده ترین و امن ترین روش برای رفع گرفتگی نازل های هد پرینتر است.؛ در روش دوم، شما به صورت دستی و با استفاده از آب مقطر سعی می کنید تا هد را تمیز کنید. در صورتی که برای مدت طولانی با پرینتر جوهرافشان خود کار نکرده اید، به احتمال زیاد مجبور خواهید بود تا از روش دوم استفاده کنید.

برای تعمیر فیوزینگ پرینتر شارپ خود کلیک کنید

گزینه Head Cleaning، بهترین روش برای تمیز کردن هد پرینتر شارپ

شما می توانید در هر زمانی بخصوص در هنگام مواجه با خطای خشک شدن جوهر و یا تمام شدن جوهر، از این گزینه استفاده کنید . نرم افزار نگهداری پرینتر را که در هنگام راه اندازی بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اید، اجرا کنید. گزینه “Setup” را انتخاب کنید و به پنجره “Maintenance” بروید. بر روی گزینه “Printhead Nozzle Check” کلیک کنید. با اجرای این گزینه، پرینتر شارپ شما صفحه ای با چهار نوار رنگی چاپ می کند، تا از طریق مشاهده این برگه، گرفتگی نازل ها را بررسی کنید.

اگر فاصله ای در نوارها مشاهده نکردید، هد شما تمیز است و شما مشکلی ندارید. در صورت وجود فاصله در نوارها مانند خطوط مورب و یا افقی، و یا چاپ نشدن بخشی و یا کل نوار، نازل آن رنگ در هد مسدود شده است. بر روی گزینه “Clean the printhead” کلیک کنید تا فرآیند پاکسازی هد آغاز شود. در هنگام انجام فرایند تمیز کردن هد پرینتر شارپ، دستگاه را خاموش نکنید. تا زمانی که به نتیجه مطلوب برسید، این فرآیند را برای چند بار تکرار کنید.

رفع گرفتگی نازل های پرینتر شارپ با آب مقطر

برای تمیز کردن هد پرینتر شارپ، پرینتر را خاموش کنید . درب بالایی آن را باز کنید. در این لحظه باید مجموعه هد پرینتر را مشاهده کنید. در سمت چپ یک شاسی پلاستیکی را مشاهده می کنید. شاسی هد را به سمت جلو و پایین حرکت دهید تا مجموعه هد آزاد شود و سپس مجموعه هد را به سمت چپ هل بدهید. اگر هد پیرنتر در دسترس نبود، در حالی که درب پرینتر باز است، یک فایل را برای چاپ ارسال کنید و  وقتی مجموعه هد در وسط قرار گرفت، کابل برق پرینتر را جدا کنید تا هد متوقف و در دسترس شما قرار بگیرد.

در هد پرینتر، برای هر رنگ یک اسفنج وجود دارد که رنگ را از کارتریج جذب و به نازل هدایت می کند. با قطره چکان و یا سرنگ، این اسفنج ها را از آب مقطر پر کنید و مجموعه هد را تا جایی که می توانید به سمت راست هدایت کنید و  برای چند ساعت و حتی یک روز کامل رها کنید. سپس شش یا هفت بار پرینت بگیرید تا مشکل هد پرینتر برطرف شود. همچنین می توانید بعد از تمیز کردن هد پرینتر شارپ با آب مقطر، با استفاده از نرم افزار Head Cleaning سعی کنید تا گرفتگی نازل های هد را برطرف کنید. اگر با هیچ یک از روش های بالا به نتیجه مطلوب دست نیافتید، به احتمال زیاد هد پرینتر شارپ شما آسیب دیده و نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. برای تعمیر پرینتر شارپ خود با ما تماس بگیرید.

سهل انگاری در تمیز کردن هد پرینتر تنها دلیل خراب شدن هد نیست!

مسدود شدن نازل ها یکی از رایج ترین دلایل خراب شدن هد پرینتر جوهر افشان است. دلیل دیگر برای این مشکل، درست خاموش نکردن پرینتر است. در یک چرخه کامل پرینت، دستگاه پرینتر شما، در انتهای فرآیند پاکسازی هد و نازل را انجام می دهد. به علت درست خاموش نکردن، این احتمال وجود دارد که هد دستگاه و نازل ها آسیب جدی ببینند.