اشتراک گذاری

معرفی قطعات دستگاه کپی شارپ

در این مطلب قطعات دستگاه کپی شارپ را می شناسید و با عملکرد هریک از این بخش ها آشنا می شوید. در پایان می دانید که دستگاه فتوکپی از چه قطعاتی تشکیل شده است و عملیات کپی چگونه انجام می شود. به این ترتیب می توانید ضمن تشخیص مشکلات دستگاه، قطعه آسیب دیده را در زمان مناسب ترمیم یا تعویض کرده و مانع از آسیب دیدگی بیشتر دستگاه شوید. عملیات تعمیر و تعویض قطعات دستگاه کپی شارپ در نمایندگی sharp مرکز سخت افزار ایران، توسط تکنسین های حرفه ای و با استفاده از دستگاه ها و ابزار پیشرفته و مدرن انجام می شود. برای آشنایی با انواع قطعات دستگاه فتوکپی شارپ و عملکرد هریک از آنها ادامه مطلب را دنبال کنید.

قطعات دستگاه کپی شارپ

عملکرد قطعات دستگاه کپی شارپ

قبل از معرفی قطعات دستگاه فتوکپی شارپ، باید به این نکته اشاره کنیم که ساختار دستگاه های کپی در تمامی برندها یکسان است. همه مدل ها و برندهای فتوکپی، دارای مجموعه ای از قطعات مکانیکی و الکتریکی هستند که در همکاری با یکدیگر، عملیات چاپ را انجام می دهند. هریک از این قطعات کار خاصی را در دستگاه انجام می دهد؛ یکی حرارت لازم برای چسبیدن روی برگه را تامین می کند و دیگری، تونر دستگاه کپی را به سمت کاغذ هدایت می کند. یکی از مسئول حرکت کاغذ است و یکی تمامی عملکردها را تحت نظارت و کنترل دارد. آشنایی با قطعات دستگاه کپی شارپ و نحوه کار آنها به شما کمک می کند که هنگام بروز مشکل در عملکرد دستگاه، مسئله را راحت تر ریشه یابی کرده و برطرف نمایید.

قطعات مکانیکی دستگاه کپی شارپ

یونیت تغذیه کاغذ (Paper feeding unit)

یکی از قطعات کپی شارپ و دیگر برندها که به صورت مکانیکی کار می کند، یونیت تغذیه کاغذ است. این قطعه خود دارای دو بخش است که یکی محل تغذیه برگه و دیگری، کاغذکش نام دارد. کاغذکش دستگاه کپی مسئول حرکت برگه است و از سه بخشی ورودی، داخلی و میانی تشکیل شده است.

یونیت ظهور (Development unit)

یونیت ظهور هم یکی از قطعات دستگاه کپی شارپ است که از دو بخش دولوپر و تونر تشکیل شده است. این مواد در داخل یونیت ظهور جای می گیرند و پس از انتقال به درام، عملیات کپی انجام می شود.

یونیت ترانسفر (transfer charger unit)

یونیت ترانسفر، تونر را از سطح درام به کاغذ منتقل می کند.

هیتر (fusing)

هیتر که با عنوان فیوزینگ هم شناخته می شود، حرارت لازم برای گرم شدن تونر یا اصطلاحا پخته شدن آن را تامین می کند. به نوعی می توان گفت که آخرین مرحله عملیات پخش تصویر، در هیتر انجام می شود.

اپتیک (optic)

اپتیک به عنوان یک از قطعات دستگاه کپی شارپ، اولین مرحله تشکیل تصویر را انجام می دهد. این قطعه در زیر صفحه شیشه ای بالای دستگاه قرار گرفته است و خرابی آن مشکلاتی را در برگه کپی شده ایجاد می کند.

یونیت شارژ (charger unit)

عمل باردار کردن یا فعال کردن درام به عهده یونیت شارژ است. این قطعه در بالای درام تعبیه شده و وقتی درب جلوی دستگاه کپی را باز می کنید، قابل مشاهده است.  

درام (Drum)

درام هم جزو قطعات فتوکپی شارپ است که به شکل لوله ای استوانه ای در کارتریج نصب شده است. تصویر کپی ابتدا روی درام تشکیل شده و سپس به کاغذ منتقل می گردد. معمولا باید حین شارژ کارتریج شارپ، درام را نیز تعویض کرد.

الکترونیکی دستگاه فتوکپی شارپ

بردهای الکترونیکی (Elecronic Boards)

به عنوان یکی از مهم ترین قطعات دستگاه کپی شارپ باید به برد اشاره کنیم. مجموعه ای از بردهای الکترونیکی که کنترل قطعه یا قسمتی از دستگاه و تغذیه ولتاژدهی قطعات را انجام می دهند. معمولا هر قسمت یا یونیت دستگاه فتوکپی، یک برد الکترونیکی دارد که آن را کنترل می کند. مین برد و برد تغذیه یا ولتاژ که با عنوان برد پاور شناخته می شود، مهم ترین بردهای دستگاه کپی هستند.

سنسورها و سوئیچ ها (Switch and Sensor)

سنسورها و سوئیچ ها نقش مهمی در دستگاه های کپی ایفا می کنند. این قطعات درواقع حسگرهایی هستند که به اطلاعات را به بردهای الکترونیکی می فرستند. بر این اساس بردها برنامه های مختلف را اجرا می کنند تا عملیات چاپ انجام شود. سنسورها در قسمت های مختلف دستگاه وجود دارند و هر کدام وظیفه خاصی را بر عهده دارند.

موتورهای الکتریکی (Electronic Motors)

یونیت ها و بخش های مکانیکی  دستگاه کپی در بخش های قبل معرفی کردیم، با قدرت موتورهای الکتریکی کار می کنند. کلاچ ها و سلونوئیدها هم دیگر قطعات دستگاه کپی شارپ در بخش اجزای الکتریکی هستند که یک جریان خاص را اجرا می کنند.

خلاصه مطلب

آشنایی با قطعات مختلف دستگاه فتوکپی به شما کمک می کند که ایرادات دستگاه و منشأ آنها را به موقع تشخیص داده و مشکل را برطرف کنید. قطعات دستگاه کپی شارپ، همچون فتوکپی های دیگر برندها به دو بخش الکترونیکی و مکانیکی تقسیم می شوند. بخش مکانیکی شامل یونیت ها می شوند و قطعات الکترونیکی،  بردها و سنسورهایی هستند که هریک عملیات خاصی را انجام می دهند.