اشتراک گذاری

سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ

سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ در شکلهای مختلف برای کاربران اتفاق می افتد. ممکن است شما در حین تماشای تلویزیون با این پیغام مواجه شوید و یا اینکه تصویر از ابتدا نمایش داده نشود و شما از همان ابتدای کار با پیام سیگنال نداشتن تلویزیون Sharp مواجه شوید. در برخی از موارد نیز سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ، به شکل پرش تصویر و سپس نمایش پیغامی مبنی بر قطعی سیگنال آنتن تلویزیون شارپ اتفاق می افتد.

پیش از ارائه توضیح بیشتر در رابطه با دلایل بروز این مشکل، بهتر است به یک نکته مهم اشاره کنیم. اگر قبل از بروز مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ، در حال تماشای تلویزیون بوده اید (به خصوص در کانال های HD)، احتمال بروز مشکل در دکل ارسال کننده امواج و یا بروز مشکل در آنتن بسیار بالاست. پس پیش از هر کاری آنتن را مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به بررسی دقیقتر وضعیت های مختلف بروز این مشکل می پردازیم.

سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ

دلایل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ

در کل مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ، به چند دلیل مشخص رخ می دهد. اولین مورد ایراد در ارسال امواج است که در این صورت کاری از دست شما برنمی آید. در مرحله دوم ممکن است مشکل از آنتن متصل به تلویزیون باشد. نشستن پرندگان برروی آنتن و یا شرایط آب و هوایی سخت می تواند به آنتن و یا کابل متصل به آنتن و یا اتصالات کابل و آنتن آسیب برساند. در غیر این صورت باید به دنبال ایراد در یکی از موارد زیر بود:

 • سوکت آنتن در سیم کشی داخلی
 • فیش های متصل به کابل آنتن
 • سوکت ورودی آنتن
 • کابل آنالوگ و یا HDMI انتقال دهنده تصویر از ستاپ باکس به تلویزیون
 • سوکت ورودی HDMI
 • تنظیمات نرم افزاری تلویزیون یا ستاپ باکس
 • مشکلات سخت افزاری تلویزیون و ستاپ باکس

قطعی سیگنال آنتن تلویزیون شارپ در اتصال مستقیم آنتن

بسیاری از تلویزیون های امروزی به همراه گیرنده دیجیتال داخلی (از پیش نصب شده) به بازار عرضه می شوند و به همین دلیل کاربران دیگر برای دریافت کانال های دیجیتال تلویزیون مجبور به خرید و نصب گیرنده دیجیتال یا ستاپ باکس نیستند. در این صورت کابل آنتن به صورت مستقیم به تلویزیون وصل می شود. در صورتی که با مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ مواجه شده اید، کافیست مراحل زیر را طی کنید تا محل قطعی و یا ایراد را پیدا کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، باید پیش از هر چیز از سلامت آنتن و یا درستی جهت تنظیم آن مطمئن شوید.

قطع شدن سیگنال آنتن تلویزیون شارپ
بیشتر بخوانید: علت به هم ریختگی رنگها تلویزیون چیست؟

در صورتی که از سلامت آنتن مطمئن هستید، کابلی که ار آنتن به تلویزیون متصل می می شود را بررسی کنید. در این مرحله ممکن است با چند وضعیت روبرو شوید:

 • کابل آنتن از آنتن به یک سوکت در سیم کشی داخل ساختمان متصل است.

در صورتی که کابل آنتن به یک سوکت در سیم کشی داخلی ساختمان متصل است، برای بررسی سلامت کابل نیاز به دانش محدود الکترونیکی دارید، اما در اغلب موارد به علت دور ماندن کابل از نور خورشید و آب و هوای سخت کابل سالم است و بهترین کار بررسی اتصال درست کابل به سوکت و یا سلامت خود سوکت است. اگر سوکت به درستی کار میکند، به سراغ کابلی که بین سوکت و تلویزیون وجود دارد بروید.

دقت کنید که کابل در جایی دچار تاخوردگی و یا آسیب نشده باشد. برای اطمینان از سلامت هارد می توانید از اهم متر یا آوومتر استفاده کنید. اگر کابل و فیش متصل به آن در سمت تلویزیون سالم باشند، ممکن است ایراد در تنظیمات، سوکت ورودی تلویزیون و یا حتی برد داخلی تلویزیون باشد. اگر ایراد از تنظیمات تلویزیون باشد، ریست فکتوری تلویزیون می تواند مشکل را حل کند. در غیر این صورت به یک کارشناس تعمیر برای عیب یابی دقیق تلویزیون و تعمیر آن مراجعه کنید.

سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ
 • کابل آنتن مستقیما تا خود تلویزیون ادامه پیدا کرده و به هیچ سوکتی در مسیر به تلویزیون متصل است.

اگر کابل آنتن مستقیما به تلویزیون وصل شده است، به این معنی است (حداقل در اکثر موارد) که کابل از محیط سرباز برای رسیدن به تلویزیون عبور داده شده است. پس سلامت کابل را در طول مسیر بررسی کنید. سپس به سراغ سوکتها بروید و از سلامت سوکت متصل به کابل و سوکت ورودی تلویزیون مطمئن شوید. اگر بعد از انجام ریست فکتوری و کانال یابی مجدد هنوز با مشکل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ مواجید باید ایراد را در سخت افزار تلویزیون جستجو کنید. باز هم توصیه ما به شما مراجعه به یک کارشناس تعمیر برای عیب یابی دقیق تلویزیون و تعمیر آن است.

 • شما از آنتن رومیزی استفاده می کنید کابل مستقیما به تلویزیون متصل است.

اگر از آنتن رومیزی استفاده می کنید، جای آنتن را تغییر دهید. شاید کمی عجیب باشد، اما حتی تغییر چیدمان منزل، می تواند بر کیفیت سیگنال دریافتی آنتن رومیزی تاثیرگذار باشد. در صورتی که مشکل برطرف نشد، کابل و سوکت متصل به آنتن رومیزی را بررسی کنید. در صورت امکان سعی کنید تا تلویزیون را با آنتن رومیزی دیگری امتحان کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود و تلویزیون با ریست فکتوری موفق به دریافت سیگنال نشد، به یک کارشناس تعمیر برای عیب یابی دقیق تلویزیون و تعمیر آن مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کالیبره کردن تلویزیون

سیگنال نداشتن تلویزیون Sharp در زمان اتصال با گیرنده دیجیتال خارجی

اگر برای دریافت کانال های دیجیتال تلویزیون از دستگاه ستاپ باکس و یا همان گیرنده دیجیتال خارجی استفاده می کنید، دلیل سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ را در یکی از موارد زیر جستجو کنید. پیش از هر چیز سلامت آنتن، قرار گیری در جهت مناسب و اتصال درست کالا آنتن به آنتن را بررسی کنید

(1). اگر از سلامت آنتن مطمئن هستید و کابل آنتن به سوکت در سیم کشی داخلی متصل است، ابتدا از سالم بودن کابل و سپس از سلامت و اتصال درست کابل به سوکت و سالم بودن خود سوکت مطمئن شوید (2). در مرحله بعد کابل متصل به سوکت و فیش های متصل به کابل (3) و سوکت ورودی ستاپ باکس را بررسی کنید. مطمئن شوید که فیش به سوکت با لیبل IN متصل  است (4). در مرحله بعد، به سراغ ستاپ باکس بروید و سلامت کابل HDMI و یا آنالوگ را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل ها دچار آسیب و یا تاخوردگی نباشند (5).

در صورتی که از درستی کارکرد این موارد مطمئن شدید، به سراغ ستاپ باکس بروید و تنظیمات آن را بررسی کنید. ریست فکتوری ستاپ باکس می تواند مشکل تنظیمات را حل کند. برای اطمینان می توانید از یک ستاپ باکس دیگر برای بررسی سلامت دستگاه استفاده کنید. در تلویزیون نیز مطمئن شوید که تلویزیون بر روی ورودی ای تنظیم شده است که کابل HDMI به آن متصل است. اگر از سلامت آنتن و کابل مطمئن هستید، مستقیما به سراغ مراحل 4 به بعد بروید.

قطع شدن سیگنال آنتن تلویزیون شارپ

چگونه سیگنال تلویزیون را درست کنیم

برای این‌که بدانیم چگونه سیگنال تلویزیون را درست کنیم، باید نکات مربوط به نصب آنتن را بلد باشیم. چند نکته مهم هنگام نصب آنتن برای بهبود سیگنال تلویزیون عبارتند از:

 • مکان یابی آنتن: مکان‌یابی مناسب آنتن اهمیت زیادی دارد. آنتن را در ارتفاع بالاتر و در محلی باز به دور از موانعی مانند ساختمان‌ها و درختان، نصب نمایید.
 • جهت دهی آنتن: جهت‌دهی آنتن به سمت نزدیک‌ترین فرستنده تلویزیونی نیز بسیار مهم است. استفاده از ابزارهای آنلاین یا برنامه‌های موبایلی می‌تواند به شناسایی جهت صحیح کمک کند.
 • کیفیت اتصالات و کابل‌ها: اتصالات و کابل‌ها باید با کیفیت بالا و سالم باشند. از کابل‌های کواکسیال با کیفیت استفاده کنید و مطمئن باشید که اتصالات محکم و بدون شکستگی هستند.
 • در صورت استفاده از آنتن داخلی، آن را نزدیک پنجره و در نقطه‌ای بلندتر قرار دهید. همچنین، استفاده از تقویت‌کننده‌های سیگنال می‌تواند به بهبود کیفیت سیگنال کمک کند.
 • با رعایت این نکات، می‌توانید سیگنال بهتری دریافت کرده و تجربه تماشای تلویزیون خود را بهبود بخشید.