اشتراک گذاری

آموزش نحوه پاک کردن حافظه پرینتر

پرینترها امروزه به عنوان یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین دستگاه ها در هر کسب و کاری شناخته می شوند. خصوصا در ادارات و شرکت ها، کاربرد پرینترهای تحت شبکه به صورت مداوم و گسترده چشم گیر است. همین استفاده متعدد و پشت سر هم از پرینترها قطعا یک سری مشکلات را نیز به همراه دارد. برای مثال ممکن است گاهی پرینتر اسناد را چاپ نکند یا این که تکرار پرینت مشکل ساز شود. پر بودن حافظه می تواند یکی از دلایل مهم بروز مشکلات نرم افزاری در این دستگاه ها باشد. به همین دلیل نیز می توان با پاک کردن حافظه پرینتر برخی از ایرادات و اختلالات ایجاد شده در پرینترها را برطرف کرد.

این که دقیقا مشکلات ایجاد شده در دستگاه تا چه حد به پاک کردن حافظه چاپگر و نیاز به انجام این کار مرتبط است دقیقا مشخص نیست، اما قطعا انجام این کار می تواند بار کاری دستگاه را کاهش دهد و عملکرد آن را بهبود ببخشد. اما سوال این جاست که چگونه حافظه پرینتر را پاک کنیم و آیا با انجام این کار مشکلی برای پرینتر به وجود می آید یا خیر؟ در ادامه این مطلب به بررسی این سوالات و نحوه پاک کردن حافظه پرینتر می پردازیم.

آموزش پاک کردن حافظه پرینتر

روش های پاک کردن حافظه پرینتر شارپ

اگر به دنبال بهبود کارکرد پرینتر خود باشید یکی از راه کارهای موثر پاک کردن حافظه چاپگر است، چرا که پر شدن حافظه می تواند به نوبه خود زمینه ساز مشکلات نرم افزاری متعددی در پرینتر مورد نظر باشد. از این رو برای پاک کردن حافظه پرینتر می توان از سه روش زیر استفاده کرد:

  • استفاده از ابزار کنترل پنل برای پاک کردن حافظه پرینتر
  • استفاده از Administrative tools برای حذف اطلاعات پرینتر
  • پاک کردن حافظه پرینتر از طریق سیستم عامل

استفاده از ابزار کنترل پنل

کنترل پنل یکی از راه هایی است که می توان از آن طریق برای پاک کردن حافظه پرینتر اقدام کرد. برای این منظور باید وارد بخش کنترل پنل شد و در آن جا گزینه Hardware and Sound را انتخاب کنید. در مرحله بعد برای نمایش تمام پرینترهای متصل به کامپیوتر روی گزینه Devices and Printers کلیک کنید. پرینتر مورد نظر را یافته و روی آن کلیک راست کنید. سپس برای نمایش منوی مدیریت پرینتر و صف های پرینت، روی گزینه See What’s Printing کلیک کنید.

 با این کار لیست اسناد در صف چاپ نمایش داده می شود. با کلیک روی تب پرینتر، گزینه Cancel all document را انتخاب کرده و در کادری که باز می شود، روی گزینه YES بزنید. به این ترتیب تمامی دستورات چاپ در صف کنسل می شود و حافظه پرینتر پاک خواهد شد.

استفاده از Administrative tools

Administrative tools روش دیگری است که می توان از آن طریق حافظه موقت پرینتر را پاک کرد و به دنبال آن مشکلات ایجاد شده در پرینتر نظیر پرینت نگرفتن دستگاه یا پرینت گرفتن پشت سر هم پرینتر را برطرف کرد. برای پاک کردن حافظه پرینتر از این طریق باید بعد از ورود به منوی کنترل پنل، بخش Administrative tools را انتخاب کرد.

در پنجره ای که در ادامه باز می شود روی گزینه Services کلیک کنید. در پایین لیست گزینه Print Spooler را پیدا کرده و روی آن کلیک راست کنید. در قدم بعدی برای پاک کردن حافظه چاپگر گزینه ریستارت را انتخاب کنید تا به این ترتیب حافظه موقت پرینتر پاک شود. این روشی مناسب جهت حذف صف اسناد چاپی است.

پاک کردن حافظه چاپگر از طریق سیستم عامل

در این روش برای پاک کردن حافظه پرینتر باید بسته به سیستم عامل نصب شده روی سیستم مراحل را طی کرد. برای مثال اگر از کاربران ویندوز 10 باشید، برای حذف اسناد چاپی در پرینتر باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • منوی سرچ ویندوز 10 را باز کرده و با سرچ گزینه printer، ابزار Printer & scanner را بیابید.
  • روی این گزینه کلیک کنید تا لیست پرینترهای متصل به سیستم نمایش داده شود.
  • روی نام پرینتر مورد نظر کلیک کنید.
  • در منوی بعدی، در پایین صفحه روی گزینه open queue بزنید.
  • در ادامه در تب پرینتر، گزینه cancel all document را انتخاب کنید تا به این ترتیب تمامی اسناد در صف انتظار برای چاپ حذف شوند.

چه موقع نیاز به پاکسازی حافظه پرینتر است؟

همانطور که پیش از این هم گفته شد، حذف اسناد در صف چاپ در پرینتر یک راه حل مناسب برای مواقعی است که یک سری اختلالات نرم افزاری در دستگاه مشکل ساز شده باشد. برای مثال زمانی که پرینتر اسناد را چاپ نمی کند یا این که اسناد به صورت تکراری و پشت سر هم پرینت می شوند. اما همیشه حذف اسناد در صف چاپ برای رفع مشکلات انجام نمی شود. به صورت کلی برای بهبود عملکرد پرینتر بهتر است به صورت دوره ای پاک کردن حافظه چاپگر انجام شود. با حذف کردن مرتب حافظه پرینتر می توانید سرعت کارکرد دستگاه را افزایش دهید.

با حذف فایل های اضافه سرعت انتقال اطلاعات افزایش یافته و در نتیجه سرعت عملیات پرینت نیز بیشتر می شود. از طرفی در مواقعی که قصد خرید و فروش پرینتر را داشته باشید یا بخواهید در یک شرکت یا سازمان از اسناد محافظت کنید، باید با نحوه پاک کردن حافظه این دستگاه آشنا باشید و این کار را انجام دهید. به صورت کلی از آن جایی که حافظه پرینتر محدود است و در صورت پر بودن حافظه دستگاه، پرینتر قادر به ثبت داده جدیدی نیست، بهتر است برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی حتما حافظه پرینتر به صورت منظم پاک سازی شود.