اشتراک گذاری

چرا کانال های تلویزیون شارپ پاک می شوند؟

پاک شدن کانال تلویزیون شارپ، دلایل مختلفی دارد که بیشتر آنها مربوط به تنظیمات دستگاه هستند. البته در مواردی هم ممکن است مشکل ناشی از خرابی یا آسیب دیدگی آنتن و یا حتی خود تلویزیون باشد. در صورت بروز این مشکل، کانال ها خود به خود پاک می شوند و برای دسترسی مجدد به آنها حتما باید شبکه ها را بار دیگر تنظیم کنید.

در ادامه این مقاله، مهم ترین دلایل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ و راهکارهای رفع این مشکل را به شما معرفی می کنیم. اگر نیاز به خدمات تخصصی تر در این زمینه داشتید، کافی است با نمایندگی شارپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا همکاران ما به شما مشاوره رایگان داده و خدمات مورد نیاز را نیز ارائه دهند.

دلایل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ

دلایل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ

کانال های تلویزیون، از هر برندی که باشد، ممکن است به دلایل مختلفی پاک شده و از دسترس خارج شوند. این مشکل  در برندهای مختلف ایجاد شده و منحصر به مارک یا مدل خاصی نیست. یکی از دلایل اصلی پاک شدن شبکه های تلویزیون، شکستن آنتن یا خرابی آن است.

اما نباید از مشکلات سیگنال غافل شد که معمولا ناشی از خرابی قطعات داخلی یا به هم ریختن تنظیمات هستند. مشکلات تعیین موقعیت آنتن و مرکز پخش هم باعث پاک شدن کانال تلویزیون شارپ و دیگر برندها می شوند. به هم ریختن شماره کانال ها و مشکلات تنظیمات هم دیگر عواملی هستند که باعث پاک شدن شبکه ها می شوند.

راهکارهای رفع مشکل پاک شدن شبکه های تلویزیون شارپ

تعمیر یا تعویض آنتن

اگر کانال های تلویزیون خود را تنظیم کرده اید و پس از روشن کردن دوباره آن پاک شده اند، اول سری به آنتن بزنید. اگر آنتن شکسته باشد، شبکه ها هم پاک می شوند. برای اطلاع از این مسئله، کانکتور آنتن را به یک تلویزیون دیگر وصل کنید؛ اگر تصویر در تلویزیون دوم نمایش داده شد، یعنی ایراد از آنتن است. همچنین بهتر است خود آنتن را چک کرده و مطمئن شوید که آسیب دیدگی یا شکستگی در آن وجود دارد یا نه.

آنتن هنگامی که در معرض هوای بد و باد و باران بیرون قرار می‌ گیرد، ممکن است به علت تکان خوردن شدید، کج شده یا بشکند. در ادامه برای رفع مشکل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ یا هر برند دیگری، مطمئن شوید که کابل ها به ‌درستی در جای خود قرار گرفته اند. در صورت نیاز جای آنتن را عوض کرده و یا از یک آنتن جدید استفاده کنید.

رفع مشکلات سیگنال

گاهی باید برای حل مشکل پاک شدن کانال تلویزیون SHARP، ایرادات سیگنال را برطرف کرد. عدم دریافت سیگنال، گاهی ناشی از شرایط بد آب و هوایی است و گاهی هم به وجود ساختمان‌ های بلند در اطراف آنتن مربوط است. حتی خرابی گیرنده تلویزیون (داخلی یا اکسترنال) هم ممکن است باعث بروز مشکلاتی در سیگنال دهی تلویزیون شود. در این شرایط باید سعی کنید جای آنتن را برای دریافت بهتر سیگنال تغییر دهید و یا در صورت نیاز، قطعات آسیب دیده را تعمیر کنید. البته بهتر است برای عیب یابی دقیق تر از تکنسین های تعمیر تلویزیون شارپ کمک بگیرید.

اصلاح موقعیت آنتن و مرکز پخش

مشکلات مربوط به موقعیت آنتن و مرکز پخش هم یکی از دلایل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ است. بهترین کار این است که آنتن را برای دریافت سیگنال های بهتر به‌ صورت مستقیم به سمت مرکز پخش قرار دهید. اگر آنتن را روی پشت بام نصب کرده اید، باید از نصب و اتصال درست آن مطمئن شوید. گاهی یک جابه‌جایی جزئی آنتن، شبکه ها را تحت تاثیر قرار داده و آنها را به طور کامل پاک می کند.

بررسی و اصلاح تنظیمات تلویزیون

راهکار دیگر برای حل مشکل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ، بررسی و اصلاح تنظیمات است. ممکن است تنظیمات تلویزیون را تغییر داده باشید و به دنبال آن، کانال ها هم دچار مشکل شده و یا حتی کاملا پاک شوند. پس وارد تنظیمات شوید و اگر گزینه اسکن خودکار روشن بود، آن را غیرفعال کنید.

کانال یابی دستی تلویزیون شارپ

مرتب کردن شماره شبکه ها

در برخی موارد، شماره شبکه ها به هم می ریزد و به همین دلیل شاهد پاک شدن کانال تلویزیون شارپ هستیم. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که در حال کانال یابی، شماره ها را اشتباه وارد می کنید و یا خود به خود تغییر می کنند. این مشکلی رایج است و معمولاً به‌ صورت خودکار اصلاح می‌ شود.

کانال یابی دستی تلویزیون

گاهی تنها با کانال یابی مجدد می توان مشکل پاک شدن کانال تلویزیون را حل کرد. بدین منظور بهتر است کانال یابی را به صورت دستی انجام دهید. به این ترتیب می ‌توانید فرکانس‌ های کانال را یکی ‌یکی ذخیره کنید.

اسکن خودکار کانال ها

در صورت پاک شدن کانال تلویزیون شارپ و یا هر برند دیگری، بد نیست که تلویزیون خود را به ‌صورت خودکار برای یافتن کانال‌ ها اسکن کنید. این کار به ویژه زمانی موثر است که حذف شدن کانال ها ناشی از تغییر فرکانس‌ ها باشد. البته عملیات اسکن ممکن است چند دقیقه ای زمان ببرد؛ بنابراین صبور باشید تا این فرایند به پایان برسد.

ریست کردن تلویزیون

آخرین راه حل مشکل پاک شدن کانال تلویزیون شارپ، ریست کردن تلویزیون است. اگر شبکه ها دائما ناپدید می شوند و از سالم بودن گیرنده و قطعات مطمئن هستید، بازنشانی کردن تلویزیون ممکن است مشکل را برطرف کند. برای این کار باید دکمه ریست را پیدا کرده و فشار دهید تا تنظیمات تلویزیون به حالت اولیه بازگردد.