اشتراک گذاری

پرینتر رنگی بخریم یا سیاه و سفید؟

پرینتر رنگی بخرم یا سیاه و سفید؟ این سوالی است که تقریبا همه کاربران وقتی می خواهند برای اولین بار پرینتر بخرند، دنبال پاسخ آن هستند. نظر شما چیست؟ جذابیت های بصری چاپگر رنگی بهتر هستند یا هزینه کمتر چاپگر سیاه و سفید؟ اگرچه پاسخ دادن به این سوال تا حد زیادی به سلیقه و نیاز کاری شما بستگی دارد، اما مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید قطعا به شما کمک می کند که انتخاب بهتر و کاربردی تری داشته باشید.

در ادامه این مقاله، مزایا و معایب چاپگرهای جوهرافشان و رنگی را بررسی می کنیم تا با تفاوت های این محصولات بیشتر آشنا شوید. پس از مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید هم می توانید برای خرید مدل مورد نظرتان با نمایندگی پرینتر شارپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

پرینتر رنگی بخریم یا سیاه و سفید؟

معیارهای مهم در مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید

قیمت، نوع چاپ و هزینه نگهداری و مواد مصرفی، مهم ترین معیارهایی هستند که برای خرید پرینتر رنگی یا سیاه و سفید باید به آنها توجه کنید. بسیار مهم است بدانید که یک چاپگر رنگی از نظر هزینه نگهداری و قیمت و حجم مواد مصرفی، چه تفاوتی با مدل سیاه و سفید دارد. از نظر قیمت، باید بدانید که دستگاه های رنگی معمولا گران تر هستند. هزینه نگهداری از این پرینترها هم بیشتر است چون کارتریج های رنگی معمولا گران تر هستند.

در خصوص نوع چاپ هم نیاز به توضیح نیست؛ پرینترهای رنگی از چند کارتریج در رنگ های مختلف برای چاپ محتوا استفاده می کنند در حالی که چاپگرهای سیاه و سفید، تنها یک کارتریج سیاه دارند. مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید با بررسی مزایا و معایب هریک از این مدل ها ساده تر است.

مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید

مزایا و معایب پرینتر سیاه و سفید

قیمت

گفتیم که پرینترهای سیاه و سفید شارپ و دیگر برندها معمولا قیمت پایین تری دارند. به این دلیل که در این مدل ها از یک کارتریج استفاده شده و ساختار دستگاه ساده تر است.

هزینه نگهداری

دومین مزیتی که در مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید برای مدل های تک رنگ مطرح می شود، هزینه نگهداری پایین این مدل هاست. لازم نیست چند کارتریج رنگی خریداری کنید و تنها با خرید یک کارتریج سیاه، می توانید مدتها از پرینتر خود استفاده کنید.

سرعت

پرینترهای سیاه و سفید، سرعت چاپ بالاتری در مقایسه با دستگاه های رنگی دارند. بد نیست بدانید که پرینترهای رنگی، هر چهار تونر کارتریج خود را به یک درام منتقل می کنند. این پروسه زمان بیشتری میبرد و به همین دلیل هم سرعت چاپ در پرینترهای تک رنگ بیشتر است.

میزان عملکرد

مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید در این مورد هم با پیروزی مدل تک رنگ همراه است. البته پرینترهای رنگی زیادی هستند که عملکرد بسیار بالایی دارند. اما اگر قیمت و عملکرد را باهم در نظر بگیریم، با صرف مبلغ بسیار کمتر، می توانید یک پرینتر سیاه و سفید با عملکرد بهتر و بیشتر خریداری کنید.

طیف رنگی

واضح است که پرینتر سیاه و سفید، طیف رنگی ندارد و تنها گزینه های شما در برگه چاپ شده، دو رنگ سفید و سیاه هستند. این درحالی که است می توانید یک تصویر چند رنگ را با چاپگر رنگی چاپ کرده و از تماشای آن لذت ببرید.

هزینه چاپ

شاید جالب باشد بدانید که در مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید در بخش هزینه چاپ، برتری با مدل های رنگی است! قیمت کارتریج های جوهر رنگی بالاتر است اما به دلیل دوام بالای این کارتریج ها و چاپ تعداد بیشتر برگه، هزینه چاپ این دستگاه ها در درازمدت کمتر از مدل های سیاه و سفید است.

تعمیرپذیری

آخرین مورد و البته یکی از مهم ترین موارد در مقایسه پرینتر رنگی با سیاه و سفید، مربوط به تعمیرپذیری است. به طور کلی نمی توان گفت که کدام مدل راحت تر یا سخت تر تعمیر می شوند. تفاوت اصلی مربوط به کارتریج هاست. وقتی کارتریج پرینترهای رنگی نیاز به تعویض دارد، باید هد چاپ تراز شود. در غیر این صورت کیفیت چاپ پایین است؛ بنابراین هد باید مرتبا تمیز شود تا چاپ کیفیت مناسب و رضایت بخش داشته باشد. برای یادگیری چگونگی تمیز کردن هد پرینتر مقالات قبلی ما را دنبال کنید.