اشتراک گذاری

چگونه طول عمر تلویزیون خود را افزایش دهیم؟

در این مقاله روش هایی را برای افزایش طول عمر تلویزیون بیان خواهیم کرد. از آنجا که امروزه دستگاه تلویزیون یکی از مهم ترین و اساسی ترین وسایل خانه است، مراقبت از آن اهمیت زیادی پیدا می کند.

از آنجا که تلویزیون های جدید به دلیل ظرافت شان، حساس تر و آسیب پذیرتر هستند، بهتر است برخی راهکارهای نگهداری از آن را بدانید تا بتوانید برای مدت بیشتر از آن استفاده کنید و دستگاه، کمتر نیاز به تعمیر پیدا کند.

افزایش طول عمر تلویزیون

فهرست مطالب

اثر نوع پنل روی افزایش طول عمر تلویزیون

طول عمر بیشتر تلویزیون ها بین 5 تا 10 سال است و البته کیفیت دستگاه و شرایط استفاده از آن در افزایش طول عمر تلویزیون اثر بسیار دارد. همچنین، قطعاتی که در تلویزیون به کار می روند و نیز ساخت و روش تولید، نوع پنل و غیره روی میزان عمر دستگاه تلویزیون اثر مستقیم دارد. برای مثال تلویزیون های پلاسما عمر طولانی دارند و تلویزیون های LED نیز عمر تقریبا زیادی دارند که معمولا تا 100 هزار ساعت می رسد. تلویزیون های LCD عمر کمتری از تلویزیون های LED دارند و عمری حدود 30 هزار تا 60 هزار ساعت دارند.

عمر تلویزیون های OLED هم چندان زیاد نیست و پس از مدتی پیکسل های شان می سوزد یا دچار کاهش روشنایی می شوند. البته تکنولوژی تلویزیون های OLED بعدا تا حدودی افزایش یافت و طول عمر آن ها به اندازه تلویزیون هایLED  رسید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : دلایل وجود لکه سیاه روی تلویزیون شارپ

راهکارهای افزایش طول عمر تلویزیون

برای مراقبت از دستگاه تلویزیون لازم است راهکارهایی را که باعت افزایش طول عمر تلویزیون می شوند، بدانید. روش صحیح نگهداری از دستگاه موجب می شود که عمر دستگاه را به صورت قابل توجهی افزایش دهید. در ادامه این راهکارها را بیان کرده و توضیح می دهیم.

شرایط آب و هوایی

برای افزایش طول عمر تلویزیون، از گذاشتن تلویزیون در جاهایی که اختلاف دمای زیادی در شبانه روز دارد، دوری کنید. انبساط و انقباض زیاد قطعات باعث می شود عمر تلویزیون بسیار کاهش پیدا کند.

خاموش کردن تلویزیون زمانی که استفاده نمی شود

خیلی از افراد برای جلوگیری از سکوت منزل شان تلویزیون را دائم روشن می گذارند و بنا به عادتی که دارند زمانی که در اتاق دیگر هستند یا حتی خواب می باشند، تلویزیون را روشن می گذارند. باید بگوییم که هر تلویزیون به اندازه ساعت های تقریبا مشخصی عمر می کند. حالا اگر شما به جای سه ساعت در روز که تلویزیون نگاه می کنید، مثلا 8 ساعت دستگاه را روشن بگذارید، میزان سال های عمر تلویزیون تان به شدت کاهش می یابد. به علاوه، یادتان باشد روشن بودن دائمی تلویزیون می تواند باعث گرمای بیش از حد آن شود و موجب کاهش طول عمر آن می گردد.

به این نکته هم توجه کنید که هر دو سه ساعت یک بار، مدتی تلویزیون را خاموش کنید تا از گرمای بیش از حد آن و صدمه به مدارها جلوگیری کرده باشید.

خاموش کردن دستگاه به جای استند بای

وقتی تلویزیون را نمی خواهید، بهتر است آن را کامل خاموش کنید و از حالت استند بای استفاد نکنید. گذاشتن روی حالت استند بای موجب استهلاک قطعه های الکترونیکی می شود. بنابراین برای افزایش طول عمر تلویزیون، بهتر است تلویزیون را کامل خاموش کنید.

جلوگیری از پیکسل سوختگی

سعی کنید هرگز تلویزیون را برای مدت طولانی روی یک تصویر ثابت نگذارید. این کار باعث می شود که به تدریج پیکسل های تلویزیون تان بسوزد و مجبور به تعمیر آن شوید.

استفاده از محافظ برق یا تنظیم ولتاژ

هرگز تلویزیون تان را بدون محافظ یا تنظیم ولتاژ به پریز برق متصل نکنید، زیرا نوسان های برق یا قطعی ناگهانی برق می تواند به مدارهای دستگاه تلویزیون شما آسیب بزند و عمر آن را به شدت کاهش دهد. حواسان باشد که برای تهیه محافظ برق، حتما به اصل بودن آن توجه کنید، زیرا مرغوب نبودن محافظ موجب صدمه های جدی تری به تلویزیون می شود. محافظ برق، جریان ثابت را برای تلویزیون شما ایجاد می کند و موجب ثبات ولتاژ دریافتی دستگاه تلویزیون می شود. با استفاده از یک محافظ برق یا تنظیم ولتاژ می توانید موجب افزایش طول عمر تلویزیون شوید.

تعمیر سوکت تلویزیون خود را به ما بسپارید

کشیدن کابل تلویزیون از پریز برق

برای افزایش طول عمر تلویزیون بهتر است زمانی که مدت چند ساعت یا چند روز به تلویزیون نیازی ندارید، کابل آن را از پریز بکشید. این کار باعث می شود که جریان برق تلویزیون کامل قطع شود و نوسان های برق آسیبی به دستگاه تان نزند.

مکان قرار گیری دستگاه؛ افزایش طول عمر تلویزیون

یکی از اولین نکاتی که باید برای افزایش طول عمر تلویزیون رعایت کنید، مکان نصب یا قرارگیری تلویزیون است. یادتان باشد که هرگز تلویزیون را در نزدیک پنجره قرار ندهید. زیرا تابش مستقیم آفتاب می تواند عمر دستگاه شما را به دلیل ایجاد گرما به شدت کم کند. 

همچنین، گرد و غبار می تواند به دستگاه تلویزیون شما صدمه جدی وارد کند. به علاوه، تلویزیون را هرگز در نزدیک اجاق گاز نگذارید. اجاق گاز موجب ایجاد گرما و صدمه به تلویزیون می شود و نیز ایجاد چربی می تواند موجب کم شدن عمر دستگاه تلویزیون شود.

نکته دیگری که باید رعایت کنید، این است که هرگز تلویزیون را مستقیم روی زمین نگذارید و همچنین حواستتان به فاصله تلویزیون تا دیوار باشد. فاصله تلویزیون از دیوار تقریبا باید حدود 10 سانتی متر باشد. رعایت نکردن فاصله از زمین نیز موجب می شود که گرد و خاک بیشتری روی دستگاه بنشیند و در نتیجه دمای آن بالا رود و به مدار های تلویزیون آسیب برسد.

استفاده کردن از براکت دیواری

براکت دیواری دارای پایه های پلاستیکی یا فلزی است که به دیوار متصل می شوود و تلویزیون روی آن نصب می گردد. نصب تلویزیون روی براکت دیواری موجب می شود که تلویزیون کامل روی دیوار قرار گیرد و فاصله مناسب را با دیوار داشته باشد. البته باید توجه کنید که یک براکت بسیار مقاوم و با کیفیت تهیه کنید تا فشار زیادی به تلویزیون وارد نشود و هچنین تلویزیون روی آن نچرخد. استفاده از براکت دیواری می تواند از این جهت که کمتر مورد ضربه قرار می گیرد موجب افزایش طول عمر تلویزیون شود.

تنظیمات روشنایی

اگر به دنبال افزایش طول عمر تلویزیون هستید، یکی از بهترین راهکارها، تغییر تنظیمات روشنایی است. در واقع هر چقدر روشنایی صفحه نمایش بیشتر باشد، دستگاه تلویزیون باید انرژی بیشتری مصرف کند و موجب کاهش طول عمر دستگاه می شود. بنابراین سعی کنید که همیشه روشنایی صفحه نمایش را طوری تنظیم کنید که در کمترین مقدار خود باشد. بهتر است سطح روشنایی تلویزیون را برای افزایش طول عمر تلویزیون برای اتاق تاریک یا نیمه تاریک تنظیم کنید.

تنظیمات سطح کنتراست

یکی دیگر از نکات مهم برای افزایش طول عمر تلویزیون، تنظیم سطح کنتراست است. منظور از کنتراست، تفاوت میان روشن ترین و تیره ترین رنگ ها در صفحه نمایش است. این موضوع را بدانید که هر چه سطح کنتراست بیشتر باشد، انرژی بیشتری از تلویزیون می گیرد و این طول عمر تلویزیون را کاهش می دهد.

برای تنظیمات کنتراست چهار حالت وجود دارد که تحت عنوان های زنده، پویا، فیلم و استاندارد است.

بهترین گزینه ای را که می توانید انتخاب کنید گزینه استاندارد است. گزینه استاندارد باعث می شود هم کنتراست کافی باشد و هم آنقدر بالا نباشد که باعث شود چراغ های LED خیلی زود بسوزند. اگر حالت استاندارد را برای تنظیم کنتراست نمی پسندید، نهایتا آن را روی فیلم تنظیم کنید.

تمیز کردن دستگاه تلویزیون؛ افزایش طول عمر تلویزیون

دستگاه تلویزیون بسیار ظریف و حساس است و باید از آن به درستی مراقیت کرد. یکی از مراقبت ها این است که هرگز نباید اشیای تیز یا دستمال زبر به صفحه آن برخورد کنند. به علاوه برای تمیز کردن صفحه نمایش، نباید فشار زیادی به آن وارد کرد.

برای افزایش طول عمر تلویزیون یکی از بهترین کارها استفاده از پارچه میکرو فایبر برای تمیز کردن آن است. پارچه های میکرو فایبر، بافت مناسب و ظریفی دارند که هم آلودگی را به خوبی از روی سطح تلویزیون پاک می کند و هم مانع ایجاد خط های ریز روی صفحه نمایش می شود.

یادتان باشد که هرگز نباید گرد و خاک زیاد روی دستگاه تلویزیون باقی بماند، زیرا گرد و غبار زیاد موجب می شود، دستگاه نتواند تبادل گرمایی مناسب با اطراف داشته باشد و بیش از حد گرم شود. از طرف وجود گرد و غبار روی صفحه نمایشگر برای مدت طولانی می تواند اثر دائمی روی صفحه نمایش داشته باشد.

عدم استفاده از محلول های پاک کننده غیر مخصوص

یکی از موارد مهمی که برای افزایش طول عمر تلویزیون باید رعایت کنید، این است که هرگز از محلول های الکلی و مواد شوینده نامناسب برای تمیز کردن صفحه نمایشگر استفاده نکنید. توجه کنید که همیشه از محلول های مناسب برای تمیز کردن صفحه نمایش استفاده کنید. به علاوه، هرگز محلول مخصوص را مستقیم روی صفحه اسپری نکنید، بلکه ابتدا دستمال را به محلول آغشته کنید و سپس به آرامی روی صفحه بکشید.

استفاده کردن از محافظ صفحه نمایشگر

  • محافظ صفحه نمایش یک لایه شیشه ای است که یک طرف آن دارای چسب محکم برای قرار گرفتن روی صفحه تلویزیون است.
  • محافظ صفحه نمایش از ایجاد خط و خش روی نمایشگر جلوگیری می کند و موجب می شود به صفحه آسیب نرسد.
  • استفاده از محافظ صفحه نمایش می تواند اثر زیادی روی افزایش طول عمر تلویزیون داشته باشد.
  • برای آشنایی بیشتر شما با نحوه عملکرد محافظ صفحه نمایشگر، باید بگوییم کارکرد این صفحه مانند گلسی است که روی گوشی موبایل استفاده می شود.

محافظ صفحه نمایش از نشستن گرد و غبار و هر گونه آلودگی روی صفحه نمایش جلوگیری می کند. بنابراین از اثر های نامطلوب محلول پاک کننده و کشیدن دستمال روی آن محافظت می شود. این محافظ ها به ویژه در شهرهای بزرگ که آلودگی بیشتری در هوا وجود دارد، بسیار توصیه می شود.

این مقاله را از قلم نیندازید : چرا صفحه تلویزیون سفید است؟

محافظت کردن از کنترل دستگاه تلویزیون

برای افزایش طول عمر تلویزیون، یکی دیگر از نکات، مراقبت از کنترل تلویزیون است. حتما از کنترل اصل برای تلویزیون خود استفاده کنید و مراقب باشید خراب نشود، چون پیدا کردن کنترل اصل برای تلویزیون کار چندان آسانی نیست.

همیشه سعی کنید جای مخصوصی برای کنترل در نظر بگیرید و همیشه آن را در همانجا قرار دهید. همچنین همیشه کنترل را در جایی قرار دهید که احتمال ریختن آب و مایعات روی آن وجود نداشته باشد. همچنین قرار گرفتن کنترل تلویزیون در دسترس کودکان می تواند موجب ضربه خوردن به آن و خراب شدنش می شود.

سپردن تلویزیون به تعمیرکار ماهر

تلویزیون دستگاهی پیچیده و ظریف است که اگر برای تعمیر به شخص غیر ماهر سپرده شود، ممکن است هزینه های جبران ناپذیری را برای شما به وجود آورد. بهتر است برای افزایش طول عمر تلویزیون، هر چند سال یک بار تلویزیون را برای سرویس به افراد ماهر بسپارید تا اگر مشکلی در تلویزیون وجود، زودتر حل شود. اگر خودتان مهارتی در تعمیر تلویزیون شارپ ندارید، از هرگونه دستکاری تلویزیون در جهت تعمیر آن پرهیز کنید.