اشتراک گذاری

چرا صفحه تلویزیون سفید است؟

تغییر رنگ تصویر تلویزیون از جمله مشکلاتی است که دیر یا زود ممکن است در اکثر دستگاه ها دیده شود. منظور از تغییر تصویر، تغییر در رنگ های صفحه تلویزیون است. علت به هم ریختگی رنگ تلویزیون در حالت های مختلف بروز این مشکل متفاوت است. از رایج ترین حالت ها نیز سفید شدن صفحه تلویزیون است که می توان آن را به مشکلات مختلفی در این دستگاه مربوط دانست؛ از مشکلات ساده و پیش پا افتاده گرفته تا ایرادهای سخت افزاری جدی و پیچیده، همگی می توانند دلیل صفحه سفید تلویزیون باشند.

در نتیجه بسته به این که دلیل سفید شدن تصویر تلویزیون چیست، قطعا روش و رویکرد مورد نیاز برای رفع این مشکل نیز متفاوت است. در این مقاله با بررسی دلایل اصلی سفید شدن صفحه تلویزیون، با روش های رفع این مشکل آشنا می شویم. برای دریافت خدمات تخصصی در این زمینه و همچنین مشاوره رایگان هم می توانید با نمایندگی تعمیر تلویزیون شارپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

سفید شدن صفحه تلویزیون شارپ

دلایل سفید شدن صفحه تلویزیون

طیف گسترده ای از دلایل می تواند علت صفحه سفید تلویزیون باشد که مهم ترین آنها شامل موارد زیر می شود:

  • وارد شدن ضربه به صفحه تلویزیون
  • آب خوردگی پنل تلویزیون
  • سفید شدن صفحه تلویزیون به دنبال افزایش حرارت دستگاه
  • مشکلات و خرابی های logic board
  • آسیب به مدارها، خازن ها و سایر اتصالات داخلی تلویزیون
  • خرابی قطعات اصلی مانند برد تیکان یا پنل ال سی دی

وارد شدن ضربه به صفحه تلویزیون

اولین و مهم ترین دلیل سفید شدن تصویر تلویزیون شارپ و دیگر برندها، وارد شدن ضربه به ال سی دی است. پرتاب شدن اشیا به سمت نمایشگر تلویزیون یا تکان خوردن شدید آن می تواند به صفحه نمایش حساس این دستگاه آسیب برساند که یکی از نتایج این آسیب، سفید شدن صفحه تلویزیون است.

آبخوردگی پنل تلویزیون

نفوذ آب و رطوبت می تواند هر دستگاه الکترونیکی را از کار انداخته و آن را خراب کند. سفید شدن صفحه تلویزیون می تواند به دلیل آب خوردگی پنل تلویزیون نیز باشد. آب به بخش های مختلف تلویزیون از جمله ال سی دی، فلت تصویر یا برد دستگاه آسیب می رساند.

افزایش حرارت دستگاه

حرارت و افزایش دمای تلویزیون، عامل مهم دیگر سفید شدن تصویر تلویزیون هستند. معمولا زمانی که دستگاه برای مدت زمانی طولانی روشن است و دمای آن زیاد می شود، شاهد سفید شدن صفحه تلویزیون هستیم.

مشکلات و خرابی های logic board

لوجیک برد در تلویزیون ها قطعه بسیار مهم و حساسی است. خرابی این قطعه و بروز مشکلاتی در آن از جمله افزایش دمای لوجیک برد می تواند منجر به بروز مشکلاتی در این دستگاه شود که یکی از آنها سفید شدن صفحه تلویزیون است.

آسیب به مدارها، خازن ها و سایر اتصالات داخلی تلویزیون

از دیگر دلایل مهم سفید شدن تصویر تلویزیون خرابی اتصالات، کابل ها، مدارها و سیم کشی های داخلی تلویزیون است. برای مثال خرابی کابل فلت تصویر، بروز مشکل در مدارهای تلویزیون، خرابی کابل متصل به برد و … همگی می توانند در نمایش تصویر تلویزیون اختلالاتی ایجاد کنند که یکی از آنها صفحه سفید تلویزیون است.

خرابی قطعات اصلی مانند برد تیکان یا پنل ال سی دی

در یک تلویزیون مجموعه ای از قطعات در ارتباط با هم عمل می کنند تا یک تصویر با کیفیت در صفحه نمایش داده شود. برای نمایش تصویر سلامت قطعاتی مانند پنل ال سی دی، فلت، برد تغذیه، برد اصلی، برد تیکان و … اهمیت زیادی دارد. از این رو می توان سفید شدن صفحه تلویزیون را به خرابی هر یک از این قطعات مربوط دانست. برای مثال در برد تغذیه یک سری خازن وجود دارد که ممکن است متورم شده و معیوب شوند.

در این صورت به دلیل اینکه برد تغذیه به درستی کار نمی کند، تصویر تلویزیون ممکن است سفید شود. از طرفی اگر کابل اتصال برد اصلی و برد تیکان دچار مشکل شود یا اینکه دمای آی سی های برد اصلی بیش از حد نرمال افزایش یابد، احتمال اینکه با صفحه سفید تلویزیون مواجه شویم زیاد است. مورد بعدی هم می تواند قطع شدن سیگنال دهی برد اصلی به ال سی دی تلویزیون برای نمایش تصویر باشد. در تمام این موارد ممکن است با هاله های سفید رنگی روی صفحه تلویزیون مواجه شویم.

چطور مشکل سفید شدن تصویر تلویزیون را برطرف کنیم؟

راه اندازی مجدد تلویزیون

در اولین قدم برای رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون بهتر است یک بار تلویزیون را خاموش کرده، پریز برق آن را بکشید و چند دقیقه صبر کنید. بعد از آن مجددا تلویزیون را روشن کرده و تصویر نمایش داده شده روی صفحه را بررسی کنید.

بررسی اتصالات

این احتمال وجود دارد که مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون به اتصالات، کابل ها و ورودی های دستگاه ربط داشته باشد. بنابراین اولا مطمئن شوید که Source دستگاه روی منبع درستی قرار دارد و بعد از آن هم کابل های متصل به تلویزیون را چک کنید. اگر کابل ها شل باشد یا این که اتصالات آن سالم نباشد، احتمال سفید شدن تصویر تلویزیون وجود دارد. اتصالات و کابل های داخلی نیز نیاز به بررسی دارند که تنها در صورت مهارت و دانش کافی باید آنها را بررسی کرد.

برای مثال باید مطمئن شوید که کابل متصل کننده برد اصلی به برد تیکان سالم است و مشکلی ندارد. در صورتی که این اتصال محکم نباشد باید آن را سفت کنید. از طرفی نیز باید ولتاژ این کابل را بررسی کنید و اطمینان یابید که حتما روی 12 ولت باشد. اتصالات دیگری که باید از سلامت آنها مطمئن شوید، اتصالات و کابل های فلکس در ارتباط با صفحه نمایش تلویزیون است. اگر این کابل ها و اتصالات هم مشکلی داشته باشند تصویر تلویزیون سفید می شود. بنابراین باید آنها را ترمیم و تعویض کرد.

تمیز کردن تلویزیون

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون انجام داد، تمیز کردن بخش های مختلف تلویزیون است. برای مثال باید کابل های LVDS را قبل از تعویض در صورت نیاز تمیز کرد و مشکل ایجاد شده در دستگاه را بررسی کرد. علاوه بر این ممکن است منافذ گردش هوای تلویزیون نیز به تمیز شدن نیاز داشته باشد. خصوصا این که اگر صفحه سفید تلویزیون به افزایش دمای قطعات داخلی دستگاه مرتبط باشد.

خاموش کردن تلویزیون

اگر تلویزیون برای مدت زمانی طولانی روشن باشد، افزایش دمای دستگاه می تواند موجب سفید شدن صفحه تلویزیون شود. به این ترتیب بهتر است چند ساعتی تلویزیون را خاموش کرده و به آن استراحت دهید تا خنک شود و بعد از آن مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون را مجددا بررسی کنید.

تعمیر و تعویض قطعات داخلی تلویزیون

در آخرین قدم برای رفع مشکل سفید شدن صفحه تلویزیون باید قطعات داخلی دستگاه را بررسی و در صورت نیاز آنها را تعمیر یا حتی تعویض کرد. برای مثال ممکن است به تعمیر و تعویض ال سی دی، تعمیر و تعویض برد تیکان، تعمیر و تعویض برد اصلی یا ترمیم کابل ها و اتصالات داخلی دستگاه نیاز باشد. در نتیجه باید برای عیب یابی و تعمیر تخصصی این دستگاه به یک مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه کرد تا با عیب یابی دقیق تلویزیون، مشکل سفید شدن تصویر برطرف شود.