اشتراک گذاری

تعمیر سوکت تلویزیون

گاهی ممکن است قطع شدن تصویر تلویزیون ارتباطی با کابل HDMI نداشته باشد. همچنین ممکن است این ایراد مرتبط با تنظیمات تلویزیون نبوده و مشکل نرم افزاری نیز نباشد. در این مرحله بد نیست به خرابی سوکت HDMI هم شک کنید. اگر ایراد از سوکت HDMI باشد، در این صورت تعمیر سوکت تلویزیون نیاز خواهد بود.

تعمیر سوکت تلویزیون شارپ

راهکارهای فوری تعمیر سوکت HDMI در تلویزیون

گاهی  بعد از مواجه شدن با خرابی سوکت، برای دیدن برنامه مورد علاقه تان نمی توانید تا سپردن کار به تعمیرکار صبر کنید. در این صورت یک روش بی درد سر را به جای تعمیر سوکت تلویزیون به شما توضیح می دهیم تا فعلا قادر به دنبال کردن برنامه مورد علاقه تان باشید و بعدا سراغ تعمیر آن بروید.

پشت تلویزیون خود را ببینید. ورودی های مختلفی در آنجا وجود دارد که می توانید با استفاده از یک تبدیل ساده از آن ها هم به جای سوکت HDMI استفاده کنید. دو ورودی در بیشتر تلویزیون ها وجود دارد که یکی ورودی های کامپوزیت و دیگری ورودی های RGB است. در مورد این دو ورودی در ادامه توضیح می دهیم.

ورودی کامپوزیت

شما می توانید با استفاده از یک تبدیل HDMI و کابل VGA به ورودی کامپوزیت، گیرنده دیجیتال یا کنسول بازی را به تلویزیون وصل کنید. برای این کار باید طبق روش زیر عمل کنید.

 • در ابتدا سیم رابط کامپوزیت را به تلویزیون تان متصل کنید.
 • سپس کابل و تبدیل را به هم وصل کنید.
 • در ادامه، کابل HDMI مربوط به دستگاه دیگر را که قصد اتصالش را دارید به آن متصل کنید.
 • حالا گیرنده خود یا کنسول بازی را روشن کنید.
 • در این مرحله باید تصویر دیده شود.

 استفاده از ورودی RGB

ورودی دیگری که وجود دارد و شما می توانید برای حل مشکل خرابی  HDMI به جای تعمیر سوکت تلویزیون

برای مدت موقت از آن استفاده کنید، ورودی RGB است. در این مورد هم شما به یک تبدیل نیاز دارید که تبدیل HDMI به RGB است.

برای این کار مراحل زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • ابتدا تبدیل را به تلویزیون وصل کنید.
 • بعد کابل HDMI را به تبدیل وصل کنید و دستگاه دیگر مورد نظرتان را روشن کنید.
 • در این مرحله تصویر باید روی صفحه تلویزیون بیاید.

از آنجا که RGB برای انتقال تصویر استفاده می شود، امکان دارد صدا را خوب منتقل نکند و کیفیت صدا بد باشد. برای حل این مشکل می توانید از یک کابل جدا برای انتقال صدا استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: چرا تلویزیون فلش را نمی خواند؟

نحوه تعمیر سوکت تلویزیون

اگر به پشت تلویزیون دقت کنید، می بینید که برای تعویض ورودی اچ دی ام آی و تعمیر سوکت تلویزیون لازم است پشت تلویزیون را باز کنید. اگر مهارت کافی برای انجام این کار ندارید، این کار را حتما به یک متخصص بسپارید. اگر برای تعمیر وسایل الکترونیکی و نیز تعمیر سوکت تلویزیون تجربه کافی دارید، موارد زیر را مرحله به مرحله انجام دهید.

 • در ابتدا همه اتصال های تلویزیون را جدا کنید. بهتر است تلویزیون را در همان حالت عمودی نگه دارید، زیرا خواباندن دستگاه برای تعمیر می تواند به صفحه نمایشگر آسیب برساند.
 • همه پیچ هایی که در پشت تلویزیون وجود دارد را باز کنید.
 • قاب پشت دستگاه را جدا کنید. اگر قاب جدا نمی شود، مطمئن باشید که پیچی را باز نشده رها کرده اید.
 • اکنون ورودی HDMI را ببنید. این قطعه متصل به یک برد است.
 • در جایی که قطعه و برد متصل شده اند، تعدادی پایه وجود دارد که بسیار ظریف است. این پایه ها باید درست لحیم شده باشند. آن ها را چک کنید و اگر درست لحیم نشده اند یا شکسته اند، آن ها را ترمیم کنید.
 • اگر پایه ها سالم هستند، احتمالا مشکل از ورودی HDMI است و این ورودی نیاز به تعویض دارد.
 • برای تعویض این قطعه نیاز است که اتصالات لحیم شده را باز کنید؛ بنابراین با دستگاه لحیم، ابتدا اتصالات را گرم نمایید. لحیم ذوب شده را به وسیله پمپ لحیم زود جمع کنید، زیرا وجود این مواد روی برد، می تواند به آن آسیب برساند.
 • حالا HDMI را که سالم است در جای خودش بگذارید و پایه ها را لحیم کنید. این کار دقت زیادی می خواهد، زیرا با وصل نشدن حتی یکی از پایه ها ورودی باز هم غیر فعال خواهد بود.

حواستان باشد که تلویزیون و قطعات آن بسیار حساس هستند. از طرف دیگر برای تعمیر سوکت تلویزیون لازم است که لحیم و پمپ لحیم داشته باشید. اگر لحیم و پمپ لحیم ندارید یا اگر شناختی از این بردهای الکترونیکی ندارید، بهتر است اقدام به این کار نکنید و آن را به یک فرد ماهر و متخصص در کار تعمیر تلویزیون های شارپ بسپارید.

تعویض سوکت آنتن تلویزیون شارپ

تعویض سوکت آنتن تلویزیون شارپ

اگر آسیب وارد شده به سوکت آنتن در حدی زیاد باشد که امکان تعمیر وجود نداشته باشد در این صورت نیاز دارید تا سوکت آنتن تلویزیون را تعویض نمایید. تعویض سوکت آنتن تلویزیون شارپ در مرکز سخت افزار ایران و در کارگاه تخصصی تلویزیون این مجموعه انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

پنج × 3 =