اشتراک گذاری

یخ زدگی کولر گازی شارپ

کولرهای گازی شارپ و دیگر برندها وسایلی هستند که برای تهویه هوا و خنک نگه داشتن هوا در منازل و محیط های کاری مورد استفاده قرار می گیرند. اما این وسایل نیز درست مانند دیگر لوازم الکترونیکی گاهی دچار مشکل می شوند یکی از این مشکلات یخ زدگی کولر گازی شارپ است ؛ و اگر به موقع برطرف نشود دیگر قادر نخواهد بود که هوای محیط را به خوبی خنک کند و بعد از مدتی نیز دچار آسیب های جدی تری شده و هرینه بیشتری جهت تعمیر ، برای کاربر به همراه دارد.

همچنین بهتر است بدانید که دلایل مختلفی مانند: کمبود گاز مبرد ، انسداد لوله ها و آف نکردن کمپرسور ، برای یخ زدن کولر گازی شارپ یا دیگر برندها وجود دارد که ما در ادامه ی این مطلب به همه علل مختلف یخ زدگی کولر گازی شارپ اشاره کرده تا شما نیز بدانید هنگام رفع این مشکل باید به سراغ تعمیر کدام بخش از دستگاه خود بروید.

یخ زدگی کولر گازی شارپ

دلایل یخ زدگی کولر گازی شارپ

  • کمبود گاز مبرد

باید بدانید که عملکرد کولر گازی به این صورت بوده که گاز مبرد را در داخل اپراتور منبسط می کند تا از این طریق این گاز خنک شود و سپس با چرخش فن باعث می شود تا هوای محیط وارد دستگاه شده و با لغزیده شدن روی اپراتور حاوی گاز مبرد ، خنک شود ؛ که در ادامه چرخش فن این هوای خنک مجدد به محیط برگردانده می شود.

حال اگر به هر دلیلی لوله های حاوی گاز مبرد دچار نشتی شوند و یا پرچ های دستگاه دچار ایراد شوند به گونه ای که دیگر دستگاه نتواند به اندازه کافی گاز مبرد درون خود ذخیره کند آنگاه شما با مشکل یخ زدگی در کولر گازی شارپ خود مواجه خواهید شد ؛ همچنین بهتر است بدانید که ممکن است ایراد نشتی لوله ها و یا پرچ های کولر گازی در فصل به وجود آید که شما هیچ استفاده ای از دستگاه داشته اید.

این مقاله برای شما مفید است : چرا کولر گازی آب می دهد؟

  • انسداد لوله ها

یکی دیگر دلایل از دلایل یخ زدن کولر گازی شارپ ، انسداد لوله ها و مسیرهایی است که گاز در آنها جریان دارد. به عبارتی اگر گرفتگی در این مسیرها به وجود آید باعث می شود تا مایعات آب در لوله های اوپراتور کولر گازی دچار یخ زدگی شود و همین موضوع  نیز در نهایت منجر به یخ زدن کویل ها و لوله های کولر گازی شارپ می شود. همچنین باید بدانید که انسداد این این لوله ها می تواند در اثر جمع شدن گرد و خاک در درون دستگاه و یا  پرتاب شدن زباله یا اشیاء کوچک درون دستگاه اتفاق بیفتد.

  • اتومات نکردن موتور

اتومات نکردن موتور یا همان کمپرسور نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد یخ زدگی در کولر گازی شارپ است. گاهی ممکن است به دلایل مختلفی مانند: بروز عیب در سنسور دمایی ، بروز ایراد در اتصال کنتاکتور ، کمبود گاز مبرد و نیم سوز بودن کمپرسور ، موتور دستگاه به صورت یکسره کار کند و به اصطلاح موتور کولر گازی اتومات نکند که در این صورت نیز کولر گازی شما با مشکل یخ زدگی مواجه خواهد شد.

  • انسداد مسیر گردش هوا

ممکن است علت یخ زدن کولر گازی شارپ شارپ شما ، انسداد مسیر گردش هوا باشد. همانطور که در بالاتر هم گفته شد ، هوا از بیرون و از طریق فیلترهای جلوی دستگاه وارد کولر گازی شده و سپس توسط فن داخلی از روی لوله های حاوی گاز مبرد عبور کرده و دوباره به محیط باز می گردد ؛ حال اگر به دلایل مختلفی مانند: کثیف شدن فیلترها و یا خراب شدن فن داخلی ، این سیستم گردش هوا دچار مشکل شده و یا مسدود شود ، کولر گازی شارپ نیز با ایراد یخ زدگی مواجه خواهد شد.

نکته: بهتر است که همیشه قبل از راه اندازی و یا روشن کردن کولر گازی شارپ خود ، ابتدا فیلترهای هوای دستگاه را بیرون آورده  و آنها را به خوبی شسته و خشک کنید سپس دوباره این فیلترها را داخل کولر گازی و سر جای خود نصب کنید.

اینو بخون حتما به کارت میاد : مشکلات کولرگازی شارپ

  • عدم توجه به دمای محیط

کولرهای گازی به گونه ای کالیبره شده اند که در درجه های دمای مشخصی کار کنند بنابراین دمای هوای که در برخی از شب های تابستان به زیر 15 درجه می رسد می تواند باعث بروز یخ زدگی در کولر گاز شارپ گردد. پس بهتر است که هنگام استفاده از کولر گازی به دمای هوا نیز طبق آمارهای هواشناسی توجه کرده و میزان درجه دستگاه خود را متناسب با دمای هوا تنظیم کنید.