اشتراک گذاری

چرا تصویر تلویزیون دوتایی می شود؟

زمانی که تصویر تلویزیون به هم بریزد قطعا غیر قابل استفاده می شود. اما این به هم ریختگی رنگ تلویزیون و خرابی تصویر دستگاه حالت های مختلفی دارند که قطعا دلیل بروز مشکل و راه حل رفع آن نیز بسته به نوع مشکل متفاوت است. یکی از این حالت ها که بسیار رایج است، دوتایی شدن تصویر تلویزیون است.

تصویر دوتایی در تلویزیون به دلایل مشخصی رخ می دهد. بسته به اینکه دلیل بروز مشکل به وجود آمده چیست می توان از یکسری راه حل ها جهت رفع مشکل استفاده کرد. در این مقاله به بررسی دلایل دو تایی شدن تصویر تلویزیون و راه حل های رفع این مشکل می پردازیم.

دوتایی شدن تصویر تلویزیون

دلایل دوتایی شدن تصویر تلویزیون

یکی از مشکلاتی که در خصوص حل مشکل دوتایی شدن تصویر تلویزیون وجود دارد، طیف گسترده دلایل بروز این مشکل است. همین مورد هم فرایند عیب یابی و تعمیر را کمی پیچیده تر می کند. به صورت کلی می توان موارد زیر را علت ایجاد تصویر دوتایی تلویزیون در نظر گرفت:

  • ممکن است تنظیمات تلویزیون به هم ریخته باشد.
  • ممکن است آنتن در محل نادرستی نصب شده باشد.
  • مشکلات ال سی دی و شکستن حلقه ماتریس درون آن
  • دوتایی شدن تصویر به دلیل خراب شدن واحد خروجی تصویر در تلویزیون
  • کنترل پردازنده از کار افتاده است.
  • مشکلات و خرابی مادربرد
  • حافظه تلویزیون به درستی کار نمی کند.
  • بروز مشکل در نور رنگ صفحه نمایش تلویزیون
  • آبخوردگی پنل تلویزیون

اختلالات نور چطور موجب دوتایی شدن تصویر تلویزیون می شوند؟

اختلالات رنگ در تلویزیون از اصلی ترین دلایل دو نیم شدن تصویر در تلویزیون است. در برخی مواقع میزان نور یک بخش نسبت به قسمت دیگر بیشتر یا کمتر می شود. اختلاف رنگ بین دو بخش تصویر تلویزیون نیز می تواند موجب دوتایی شدن تصویر تلویزیون شود. در نهایت اینکه ممکن است رنگ تصویرها در یک قسمت از تلویزیون نسبت به بخش دیگر جا به جا شود.

ترفندهای حل مشکل دوتصویر شدن تلویزیون

برای رفع مشکل به وجود آمده در تصویر تلویزیون در برخی شرایط می توان با یکسری راه حل ها و ترفندهای ساده که نیاز به تخصص بالایی ندارند مشکل را برطرف کرد. برای مثال در اولین قدم باید به سراغ تنظیمات تلویزیون رفته و با بررسی آن مطمئن شوید که تنظیمات روی حالت دوتایی نیست. کار دیگری که باید انجام داد تغییر موقعیت آنتن است. کمی آنتن را جا به جا کرده و تصویر را بررسی کنید.

با انجام تنظیم همگرایی یا تقارب نمایشگر نیز می توان دوتایی شدن تصویر تلویزیون را برطرف کرد. یکی دیگر از کارهایی که می توان در این شرایط انجام داد بررسی وضعیت بردهای تلویزیون است. ممکن است اتصالات بین برد و پنل تلویزیون شل شده باشد و به همین دلیل تصویر در تلویزیون دوتا شود. در این شرایط باید قاب تلویزیون را با احتیاط باز کرده و شرایط اتصال بین برد و پنل را بررسی کنید. در صورت ضعیف بودن اتصال باید آن را سفت کنید تا مشکل تصویر در تلویزیون برطرف شود. در صورت رفع عدم مشکل با تکنسین های تعمیر تلویزیون شارپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

نحوه تنظیم همگرایی در تلویزیون

برای اینکه بتوان با استفاده از تنظیمات همگرایی تلویزیون مشکل به وجود آمده در تصویر را برطرف کرد باید با ریموت دستگاه وارد منوی تلویزیون شد. در این بخش گزینه تنظیمات همگرایی را انتخاب کنید. با ورود به این بخش باید برای هر رنگ تنظیمات را به صورت مجزا انجام داده تا رنگ های تلویزیون تنظیم شود. با بالا و پایین کردن دکمه ها می توان تنظیمات همگرایی رنگ های تلویزیون را انجام داد تا جایی که مشکل دوتایی شدن تصویر تلویزیون برطرف شود.

رفع مشکل تصویر دوتایی تلویزیون با تعمیرات تخصصی

معمولا اگر مشکل به وجود آمده در تلویزیون چندان جدی نباشد و به خرابی قطعات سخت افزاری و مهم تلویزیون ارتباطی نداشته باشد، دوتایی شدن تصویر را می توان به راحتی با ترفندهای بالا برطرف کرد. اما در صورت نیاز به تعمیرات تخصصی باید مشکل دوتایی شدن تصویر تلویزیون را با کارهایی مانند تعمیر و تعویض برد تلویزیون، تعمیرات پنل و ال سی دی و تعمیرات بخش های الکترونیکی برطرف کرد. در این خصوص ممکن است به تعویض برخی قطعات معیوب و از کار افتاده نیز احتیاج باشد.