اشتراک گذاری

نحوه کالیبره کردن پرینتر لیزری

کالیبره کردن پرینتر لیزری، به افزایش کیفیت چاپ این دستگاه و بهبود عملکرد آن کمک زیادی می کند. با انجام دادن این کار، رنگ چاپگر با استانداردی که کارخانه برای آن در نظر گرفته است، تطبیق کامل پیدا می کند. کالیبراسیون پرینتر معمولا به روش دستی یا اتوماتیک انجام می شود و شما می توانید برحسب شرایط موجود و محدودیت ها و امکاناتی که دارید، بهترین روش را انتخاب و اجرا کنید.

در ادامه این مطلب، نحوه کالیبره کردن پرینتر لیزری شارپ را به شما آموزش می دهیم. البته روش ها و مراحل بررسی شده، منحصر به چاپگرهای شارپ نیستند و در پرینترهای دیگر برندها نیز قابل اجرا هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد و مشاوره رایگان، با نمایندگی شارپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

نحوه کالیبره کردن پرینتر لیزری

کالیبره کردن پرینتر لیزری به روش اتوماتیک

شرکت های تولید کننده پرینتر لیزری، این دستگاه را به گونه طراحی می کنند که در صورت روشن بودن، هر 48 ساعت یکبار بدون نیاز به تنظیم دستی به صورت اتوماتیک کالیبره شوند. به عبارت دقیق تر اگر با دستگاه کار کنید، هر دو روز یکبار عملیات کالیبراسیون انجام می شود تا رنگ ها بهتر تنظیم شوند.

اما در شرایطی که کارتریج را شارژ می کنید، ضروری است که کالیبره کردن پرینتر لیزری به صورت دستی انجام شود؛ در غیر این صورت، رنگ کارتریج جدید طبیعی نیست و مشکلاتی در چاپ نهایی و کیفیت آن ایجاد خواهد شد. اما اگر کارتریج را تعویض می کنید، کالیبراسیون اتوماتیک هم کفایت می کند و نیازی به انجام دادن این کار به صورت دستی نیست.

کالیبره کردن چاپگر لیزری به صورت دستی

یکی دیگر از روش های رایج برای کالیبره کردن پرینتر لیزری، انجام دادن این کار به صورت دستی است. در بخش قبل هم اشاره کردیم که اگر کارتریج را شارژ می کنید، باید خودتان چاپگر را کالیبره کنید.

در غیر این صورت امکان کمرنگ یا پر رنگ بودن رنگ، کاهش کیفیت، سایه در متن یا عکس پرینت شده و مواردی از این قبیل وجود دارد. برای انجام عملیات کالیبراسیون پرینتر به صورت دستی، باید در مانیتور یا نمایشگر چاپگر، گزینه menu را انتخاب کنید. در مرحله بعدی، به قسمت System Setup بروید و گزینه Print Quality را انتخاب کنید.

کالیبره کردن چاپگر لیزری به صورت دستی

چرا باید پرینتر را کالیبره کنیم؟

حالا که با روش ها و مراحل کالیبره کردن پرینتر لیزری آشنا شدید، بد نیست بدانید که اساسا چرا باید این کار را انجام دهید. همانطور که گفته شد، کالیبراسیون پرینترهای لیزری به منظور افزایش کیفیت رنگی این دستگاه ها و استانداردسازی عملکرد آنها انجام می شود. دلیل کیفیت پایین رنگ و چاپ پرینترها در بیشتر موارد، عدم تناسب رنگ آنهاست.

این درحالی است که تنها با کالیبره کردن رنگ، می توان چنین مشکلاتی را برطرف کرد. حتی این احتمال هم وجود دارد که با کالیبره نکردن دستگاه، خصوصا بعد از شارژ کردن کارتریج پرینتر، در متن ها یا عکس هایی که چاپ شده اند سایه بیفتد و رنگ آنها کیفیت و وضوح لازم را نداشته باشد. بنابراین حتما به کالیبراسیون پرینتر توجه داشته و این کار را به شکل دستی یا اتوماتیک انجام دهید.