اشتراک گذاری

چطور مشکل خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شارپ را برطرف کنیم؟

برخی از کاربران تلویزیون های شارپ با مشکل ظاهر شدن یک سری خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون مواجه می شوند و نمی دانند دلیل ظاهر شدن این خطوط روی صفحه تلویزیون چیست. این خطوط می تواند به دلایل مختلفی روی صفحه تلویزیون شما ظاهر شود. از خرابی قطعات مهم داخلی گرفته تا دلایل ساده ای مانند جمع شدن گرد و غبار، می تواند دلیل خط افتادن روی صفحه تلویزیون باشد.

نکته مهمتر این که گستردگی این خطوط، رنگ و حالتی که دارند بسته به این که دلیل بروز مشکل چیست می تواند متفاوت باشد. برای این که بتوان برای رفع این خطوط روی صفحه یک راهکار مناسب پیدا کرد، باید ابتدا نوع خطوطی که ایجاد می شوند را مشخص کرد تا در ادامه با بررسی دلیل بروز آنها بتوان از یک راهکار مناسب برای تعمیر تلویزیون شارپ استفاده کرد. در این مقاله ابتدا به بررسی دلایل خط افتادن روی صفحه می پردازیم و سپس با بررسی نوع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون می پردازیم و در ادامه با توجه به دلیل ظاهر شدن این خطوط نحوه رفع آنها را بررسی می کنیم.

خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون

فهرست مطالب

دلایل ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون

با وجودی که هر نوع خطی که روی صفحه ظاهر می شود می تواند دلیل مختلفی داشته باشد، اما در کل خط افتادن روی صفحه تلویزیون می تواند به موارد زیر مربوط شود:

 • جمع شدن گرد و غبار در تلویزیون که می تواند از طریق سوراخ های ریز پشت دستگاه وارد شده و روی عملکرد قطعات داخلی مانند صفحه نمایش اثر منفی بگذارد
 • آب خوردگی پنل تلویزیون و آسیب دیدن قطعات داخلی آن
 • قطع تصویر به دلیل خرابی برد یا فلت تصویر
 • شل شدن ارتباطات دستگاه مانند خرابی کابل ها یا نصب نشدن درست تلویزیون
 • خرابی آنتن یا گیرنده دیجیتالی
 • به هم خوردن تنظیمات تصویر تلویزیون
 • بروز مشکل در منبع تغذیه و برق تلویزیون؛ کم و زیاد شدن ولتاژ می تواند روی کیفیت نمایش تصاویر تاثیر بگذارد
 • ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون به دلیل بروز مشکلات نرم افزاری مانند نصب نادرست برنامه ها یا به روز نبودن سیستم عامل
 • بروز اختلالاتی در ارتباط بین برد تلویزیون با ال سی دی یا فلت تصویر
 • خرابی پنل تلویزیون در اثر ضربه یا نوسانات برقی
 • خرابی و بروز مشکل در برد تی کان تلویزیون
 • خرابی بک لایت یا پیکسل سوختگی تلویزیون

این مقاله برای شما مفید است : چرا تصویر تلویزیون دوتایی می شود؟

انواع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شارپ

همانطور که گفته شد ممکن است شما خطوط روی صفحه را در چندین حالت مختلف مشاهده کنید. گاهی اوقات این خطوط به صورت سرتاسری از بالا تا پایین صفحه امتداد می یابند. تعداد این خطوط نیز متفاوت است و ممکن است بین یک تا چندین خط را روی صفحه ببینید. اگر خطوط به این شکل روی صفحه ظاهر شوند معمولا دلیل بروز آن قطع شدن اطلاعات تصویر است.

حالت بعدی این است که یک سری خطوط به صورت مواج در هر دو حالت افقی و عمودی روی صفحه ظاهر می شوند. زمانی که این خطوط حالت مواج دارند معمولا مشکل در سیگنال دهی و ضعیف بودن آنتن دلیل بروز این مشکل است. وجود دستگاه های الکترونیکی هم می تواند موجب ایجاد این خطوط افقی و عمودی مواج در تلویزیون شود.

نکته دیگر این که گاهی این خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون رنگی هستند و به رنگ های سبز یا بنفش دیده می شوند و گاهی نیز این خطوط سیاه و سفید بوده که در این صورت ممکن است مشکل به دستگاه های متصل شده به تلویزیون مربوط شود. در نهایت این که حالت خطوطی که روی صفحه مشاهده می کنید ممکن است ثابت یا متحرک باشد که باز هم هر کدام از آنها به یک ایراد به خصوص در دستگاه مربوط می شوند. خطوط ثابت بیشتر نشان دهنده خرابی قطعات داخلی است و خطوط متحرک هم بیشتر به مشکلات دستگاه های ورودی مربوط می شود.

روش های رفع خطوط افقی و عمودی در تلویزیون های شارپ

همانطور که در بالا گفته شد هم دلایل ظاهر شدن این خطوط و هم نوع خط هایی که روی صفحه تلویزیون ظاهر می شود با هم متفاوت است و به همین دلیل قطعا روش های رفع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون با توجه به این موارد با هم فرق دارد. در ادامه چند رویکرد کلی را معرفی می کنیم که در صورت ظاهر شدن این خطوط روی صفحه می توان از آنها کمک گرفت.

تمیز کردن پنل و قطعات داخلی تلویزیون

گرد و غبار یکی از عواملی است که می تواند روی کیفیت تصویر تاثیر بگذارد و موجب ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شارپ شود. اولا بهتر است همیشه مرتب تلویزیون با یک پارچه تمیز و خشک به آرامی تمیز کنید تا گرد و غبار وارد آن نشود. در ادامه اگر این خطوط را مشاهده کردید شاید بهتر است برای تمیز کردن گرد و غبار داخلی دستگاه از یک تکنسین تعمیرات تلویزیون کمک بگیرید.

ورودی های دستگاه را تغییر دهید

اگر ایراد از اتصالات خارجی و ورودی ها باشد، شما باید چند راه حل را امتحان کنید. اول از همه برای رفع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون باید بررسی کنید که این خطوط در تمامی کانال ها دیده می شوند یا تنها در برخی از کانال ها آنها را می بینید. شما با تغییر کانال یا تغییر ورودی ممکن است دیگر این خطوط را نبینید. 

کابل ها و اتصالات را چک کنید و مطمئن شوید که سست نیستند یا کابل ها پارگی و زدگی ندارند. همچنین یک بار دستگاه های متصل به تلویزیون و کابل های وصل شده به آن را جدا کنید و ببینید که آیا باز هم این خطوط را می بینید یا خیر. شاید به تعویض کابل ها یا تعمیر پورت تلویزیون نیاز داشته باشید.

تنظیمات تصویر تلویزیون و دستگاه های خارجی را چک کنید

اگر خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شما در زمان نصب و اتصال به یک دستگاه خارجی ظاهر می شوند، بد نیست تنظیمات تصویر دو دستگاه را بررسی کنید و مطمئن شوید که با هم سازگارند. خصوصا ورودی دستگاه ها باید با هم یکی باشند تا مشکلی در نمایش تصاویر نداشته باشید.

از گزینه تست تصویر کمک بگیرید

بسته به مدل دستگاه خود باید ببینید که آیا تلویزیون شما قابلیت تست تصویر را دارد یا خیر. می توانید از دفترچه راهنمای تلویزیون شارپ یا سایت شرکت سازنده راهنمای دسترسی به تنظیمات تست تصویر تلویزیون را مشاهده کنید. شما با انجام تست تصویر در منوی تنظیمات می توانید دلیل ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون را متوجه شده و آن را در صورت امکان رفع کنید

یک ضربه آرام به پشت تلویزیون بزنید

یک راهکار ساده برای رفع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون خصوصا خطوطی که حالت متحرک و مواج دارند این است که یک ضربه بسیار آرام به پشت تلویزیون خود بزنید و کمی پورت ها یا دستگاه های متصل به تلویزیون را جا به جا کنید. همچنین گیرنده آنتن یا گیرنده دیجیتال تلویزیون را بررسی کنید و ببینید که آیا در آنتن دهی و دریافت سیگنال ها مشکلی وجود دارد یا خیر. در مقاله سیگنال نداشتن تلویزیون شارپ می توانید بیشتر با مشکلات مربوط به سیگنال دهی تلویزیون آشنا شوید.

ریستارت کردن تلویزیون

ریستارت کردن یا همان خاموش و روشن کردن ساده تلویزیون هم می تواند به شما برای رفع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون شارپ کمک کند، خصوصا اگر مشکل چندان جدی نباشد. یک بار تلویزیون را خاموش کنید و آن را کامل از برق بکشید. چند دقیقه صبر کنید و سپس دستگاه را به برق متصل کنید. حالا مجددا خطوط روی تصویر تلویزیون را بررسی کنید.

به روز رسانی سیستم عامل تلویزیون

اگر تلویزیون شما از نظر نرم افزاری آپدیت نباشد احتمال بروز مشکلاتی در نمایش تصاویر وجود دارد که یکی از آنها ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون است. شما می توانید با کمک دفترچه راهنمای تلویزیون شارپ یا سایت شرکت سازنده از نحوه به روز رسانی نرم افزاری تلویزیون خود مطلع شوید.

ریست فکتوری کردن تلویزیون

این آخرین راهکاری است که خود شما می توانید برای رفع خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون از آن کمک بگیرید. با ریست فکتوری کردن تلویزیون، دستگاه شما به تنظیمات کارخانه باز می گردد و تمامی تنظیمات و برنامه های آن هم حذف می شود. اما این احتمال وجود دارد که باگ های نرم افزاری که موجب به هم خوردن تصویر تلویزیون شارپ شده اند با انجام اینکار رفع شده و کیفیت تصویر مانند قبل شود. بهتر است از دفترچه راهنمای تلویزیون برای اطلاع از نحوه ریست فکتوری کردن تلویزیون شارپ کمک بگیرید.

این مقاله را از دست ندهید : تعمیر برد تیکان تلویزیون شارپ

تعمیرات سخت افزاری تلویزیون شارپ

در آخر احتمال این که خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون مربوط به خرابی قطعات داخلی باشد وجود دارد. خرابی قطعاتی مانند ال سی دی، فلت تصویر، برد الکترونیکی، برد تیکان یا پنل تلویزیون شارپ همگی می تواند دلیل ظاهر شدن این خطوط روی صفحه باشد. چندین احتمال مختلف وجود دارد که باید در این شرایط برای تعمیر تلویزیون در نظر گرفته شود. برای مثال اگر فلت تصویر که به پنل وصل می شود پاره شده باشد، مشکلاتی در نمایش تصاویر ایجاد می شود. 

آی سی پردازشگر تصویر نیز در صورت خرابی نیاز به تعویض دارد. همچنین ممکن است شما برای رفع خطوط افقی و عمودی در صفحه تلویزیون مجبور به تعمیر یا تعویض بک لایت یا تعمیر و تعویض پیکسل های سوخته تلویزیون شوید. تعمیر و تعویض ال سی دی و تعمیر و تعویض پنل هم که جزو تعمیرات هزینه بر است در مواردی برای از بین بردن این خطوط روی صفحه نیاز است.