اشتراک گذاری

علت دیر روشن شدن تلویزیون شارپ چیست؟

چرا تلویزیون دیر روشن می‌شود؟ آیا تلویزیون شما هم چند دقیقه بعد از اینکه کلید پاور آن را می‌زنید روشن می‌شود؟ یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که تعمیرکاران تلویزیون اکثر اوقات با آن سر و کار دارند، دیر روشن شدن تلویزیون است. علت دیر روشن شدن تلویزیون شارپ، خراب شدن برد پاور یا همان منبع تغذیه این دستگاه است. اما چه دلایلی موجب خراب شدن برد پاور یا منبع تغذیه تلویزیون می‌شود؟ چطور می‌توان از خراب شدن برد پاور تلویزیون جلوگیری کرد؟ ادامه این مطلب را دنبال کنید تا پاسخ این سوالات را بگیرید.

علت دیر روشن شدن تلویزیون شارپ چیست؟

خرابی برد پاور ؛ دلیل اصلی دیر روشن شدن تلویزیون شارپ

برد پاور یا منبع تغذیه تلویزیون در کل وظیفه دارد تا برق مورد نیاز این دستگاه را تامین کند تا تلویزیون مانند هر وسیله الکترونیکی دیگری روشن بماند و کار نکند. به همین دلیل علت دیر روشن شدن تلویزیون شارپ، خراب شدن برد پاور این دستگاه است. پروسه تامین برق مورد نیاز تلویزیون توسط برد پاور این دستگاه به این شکل است که منبع تغذیه، برق 220 ولت شهری را که از نوع AC یعنی به شکل متناوب است دریافت کرده و آن به جریان برق مستقیم از نوع DC تبدیل می‌کند. چراکه قطعات تلویزیون به جریان برق متناوب شهری نیازی ندارند بلکه به جریان برق مستقیم نیاز دارند.

پس از اینکه منبع تغذیه، جریان برق مورد نیاز قطعات تلویزیون را تهیه می‌کند، آن را از طریق مین برد به تمامی بخش‌های تلویزیون ارسال می‌کند. با این وجود بدیهی است که اگر مشکلی برای منبع تغذیه تلویزیون به وجود بیاید، در تامین جریان برق تلویزیون اختلال ایجاد شده و موجب می‌شود که تلویزیون دیر روشن شود یا اینکه اصلاً روشن نشود. البته روشن نشدن تلویزیون نشان می‌دهد که برد پاور این دستگاه سوخته است و باید تعویض گردد. در این صورت بهتر است عیب‌یابی و تعمیر برد پاور تلویزیون خود را به نمایندگی تعمیرات تلویزیون شارپ بسپارید.

سایر علائم خراب شدن برد پاور تلویزیون چیست؟

دیر روشن شدن تلویزیون تنها نشانه خرابی برد پاور یا منبع تغذیه نیست. از سایر مشکلاتی که با خراب شدن برد پاور در تلویزیون به وجود می‌آید می‌توان به خاموش شدن خود به خود تلویزیون، چشمک زدن چراغ تلویزیون و روشن نشدن آن و روشن شدن تلویزیون و توقف بر روی چراغ پاور اشاره کرد. با این وجود اگر هر یک از این مشکلات در تلویزیون شما به وجود آمد مطمئن باشید که برد پاور آن با مشکل مواجه شده است و به تعمیرات تخصصی نیاز دارد. 

این مقاله را از قلم نیندازید : تعویض پاور تلویزیون شارپ

چرا برد پاور تلویزیون خراب می‌شود؟

اکنون که متوجه شدید علت دیر روشن شدن تلویزیون شارپ، خرابی برد پاور این دستگاه می‌باشد، بهتر است بدانید که چه عاملی در خراب شدن این قطعه نقش دارد تا با رعایت یکسری نکات از خراب شدن آن جلوگیری کنید. مهم‌ترین و البته تنهاترین عاملی که در خراب شدن منبع تغذیه تلویزیون نقش دارد، نوسان برق است. همانطور که در تعریف نقش منبع تغذیه در تلویزیون اشاره کردیم، این قطعه وظیفه تامین برق مورد نیاز تلویزیون را برعهده دارد. به همین دلیل دائم با جریان برق سر و کار دارد از این‌رو بدیهی است که درصورت بروز نوسان برق آسیب می‌بیند.

البته همانطور که اشاره کردیم برد پاور پس از تامین برق مورد نیاز تلویزیون، جریان برق را از طریق مین برد تلویزیون به قطعات این دستگاه می‌رساند. با این وجود نوسان برق نه تنها می تواند برد پاور تلویزیون را خراب کند بلکه می تواند به مین برد تلویزیون نیز آسیب وارد کند.

چطور باید از خراب شدن برد پاور تلویزیون جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از خراب شدن برد پاور یا منبع تغذیه تلویزیون باید از بروز نوسان برق در این دستگاه جلوگیری کنید اما چگونه؟ شما می‌توانید با اتصال تلویزیون به محافظ برق از بروز نوسان برق در این دستگاه جلوگیری کنید و مانع از خراب شدن برد پاور و مین برد تلویزیون شوید. بنابراین اکیداً توصیه می‌کنیم که اتصال تلویزیون به محافظ برق را به هیچ وجه فراموش نکنید. همچنین سعی کنید در هنگامی که دستگاه شما با مشکلات کوچک روبرو می شود، برای رفع آن ها از سرویس های تعمیرات تلویزیون نمایندگی شارپ استفاده کنید تا مانع بروز مشکلات جدی تر شوید.